Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Servicios - 232335-2019
Suecia-Kungsbacka: Utilidades de paquetes de software
2019/S 096-232335
Anuncio de licitación
Servicios
Base jurídica:
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
E-arkiv & mellanarkiv
Número de referencia: 19/42
II.1.2)Código CPV principal
48700000 Utilidades de paquetes de software
II.1.4)Breve descripción:
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kungsbacka kommun med ett e-arkiv och ett mellanarkiv
Omfattning/Volym
Verksamhetssystemet ska användas i Kungsbacka kommuns samtliga förvaltningar och av kommunarkivet. Verksamhetssystemet kommer att användas av ca 25–35 antal användare fördelat på ett antal användargrupper.
II.1.5)Valor total estimado
II.1.6)Información relativa a los lotes
El contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)
48219300 Paquetes de software de administración
48329000 Sistema de imágenes y archivo
48810000 Sistemas de información
72252000 Servicios de archivo informático
II.2.4)Descripción del contrato:
Verksamhetssystemet ska användas i Kungsbacka kommuns samtliga förvaltningar och av kommunarkivet. Verksamhetssystemet kommer att användas av ca 25–35 antal användare fördelat på följande användargrupper:
Systemförvaltare
Teknisk systemförvaltare
It-tekniker
Utvecklare informationsförvaltning
Arkivarie
Arkivredogörare
Registrator/Administratör
Det ska även vara möjlighet att tillåta medarbetare och allmänheten att utföra behörighetsstyrda sökningar mot verksamhetssystemet via webbgränssnitt.
Upphandlingen omfattar:
Ett e-arkiv som produkt som omfattar både slut- och mellanarkiv.
Ett införandeprojekt i vilket det ingår:
Installation av systemet i produktionsmiljö
Installation av systemet i testmiljö
Tre pilotleveranser till slutarkiv. Pilotleveranserna ska ske i installerad miljö och göras med produktionsdata.
Tre pilotleveranser till mellanarkiv. Pilotleveranserna ska ske i installerad miljö och göras med produktionsdata.
Migrering av metadata och allmänna handlingar från nuvarande e-arkiv till nytt e-arkiv (slutarkiv).
Utbildning till berörd personal
Leveranstid
Kungsbacka kommun räknar med att skriva avtal för nytt e-arkiv under hösten 2019. Införande och migrering av data beräknas starta i januari 2020 med leveransgodkännande senast juni 2020.
Sista dag för ansökan
Ansökan ska vara inkommen senast 19.6.2019