Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Leverantör till Riksbankens e-kronapilot
Número de referencia: Dnr 2019-00571
II.1.2)Código CPV principal48440000 Paquetes de software de análisis financiero y contabilidad
II.1.4)Breve descripción:
Riksbanken ska utarbeta ett förslag på en e-krona för att bredda Riksbankens kunskap om e-kronans tekniska möjligheter och ge Riksbankens direktion kompletterande underlag i frågan. Uppdraget är ta fram förslag på en teknisk lösning och ett regelverk för en e-krona i ett samlat e-kronasystem. Den tekniska lösningen kommer att driftas i en testmiljö. Därför behöver Riksbanken handla upp en teknisk leverantör för utvecklingen av den tekniska lösningen.
II.1.5)Valor total estimado
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)72212000 Servicios de programación de software de aplicación
72212440 Servicios de desarrollo de software de análisis financiero y contabilidad
72220000 Servicios de consultoría en sistemas y consultoría técnica
72260000 Servicios relacionados con el software
72263000 Servicios de implementación de software
II.2.4)Descripción del contrato:
258944-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara för finansiell analys och redovisning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: Dnr 2019-00571
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212000 Programmering av tillämpningsprogram, 72212440 Programvaruutvecklingstjänster för finansiell analys och redovisning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen