Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Nationellt Ramavtal avseende Samverkansledare
Número de referencia: 2019
II.1.2)Código CPV principal72224000 Servicios de consultoría en gestión de proyectos
II.1.4)Breve descripción:
Ramavtalet syftar till att förse Trafikverket med erforderliga resurser för att stödja verkets organisation och projekt som Samverkansledare. Uppdraget som Samverkansledare innebär att leda införandet och etableringen av ett strukturerat arbetssätt och förhållningssätt mellan parterna i enlighet med Trafikverkets riktlinje Samverkan Basnivå.
II.1.5)Valor total estimado
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)71310000 Servicios de consultoría en ingeniería y construcción
71311210 Servicios de consultoría en materia de carreteras
71311300 Servicios de consultoría en infraestructura
71315200 Servicios de consultoría en materia de edificios
71530000 Servicios de consultoría en materia de construcción
II.2.4)Descripción del contrato: