Anuncio de información previa
El presente anuncio solo proporciona información previa
Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Rammeaftale om udvikling, videreudvikling og vedligehold af Vejdirektoratets forretningssystemer
II.1.2)Código CPV principal72000000 Servicios TI: consultoría, desarrollo de software, Internet y apoyo
II.1.4)Breve descripción:
Vejdirektoratet (VD) udbyder en rammeaftale om udvikling, videreudvikling og vedligehold af VD's forretningssystemer til understøttelse af VD's opgavevaretagelse i form af forvaltning og drift af vejnettet samt anlæg, trafikplanlægning og -ledelse. VD ønsker at indkøbe konsulentbistand til:
— videreudvikling og vedligehold af VD's nuværende forretningssystemer,
— bistand til udvikling og vedligehold af fremtidige forretningssystemer.
Udover indkøb af ad hoc konsulentbistand ønsker VD med aftalen at have mulighed for at kunne overdrage hele eller dele af ansvaret for vedligehold og videreudvikling af udvalgte forretningssystemer til én eller flere leverandører på aftalen.
II.1.5)Valor total estimadoValor IVA excluido: 175 000 000.00 DKK
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: sí
II.2)Descripción
II.2.1)Denominación:
Videreudvikling og vedligehold af eksisterende forretningssystemer
Lote nº: 1
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)72200000 Servicios de programación de software y de consultoría
II.2.4)Descripción del contrato:
Delaftale 1 omfatter ydelser relateret til videreudvikling, vedligehold og modning af Vejdirektoratets nuværende forretningssystemer, som i dag varetages af Vejdirektoratet og en række tredjeparts leverandører. Desuden ønsker Vejdirektoratet på denne delaftale at indkøbe yderligere konsulentydelser i tilknytning til videreudvikling af Vejdirektoratets nuværende forretningssystemer bl.a. i form af bistand til projektledelse, arkitektur samt forretningsanalyse.
Udvikling og vedligehold af fremtidige forretningssystemer
Lote nº: 2
Delaftale 2 omfatter ydelser relateret til udvikling og efterfølgende vedligehold af fremtidige forretningssystemer i Vejdirektoratets systemportefølje. Ydelserne omfatter bl.a. behovsafdækning, udvikling og vedligehold af nye systemer baseret på Vejdirektoratets teknologistack (bl.a. .NET og JAVA) men også bistand til refactorering af ældre forretningssystemer samt bistand til systemforvaltning. I tilknytning til udviklingen af systemporteføljen ønsker Vejdirektoratet desuden at indkøbe yderligere konsulentydelser bl.a. i form af bistand til projektledelse, arkitektur samt forretningsanalyse.