Suecia-Västerås: Paquetes de software de creación de documentos, dibujo, tratamiento de imágenes, planificación y productividad
2019/S 215-528450
Anuncio relativo a modificaciones o información adicional
Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
IT-stöd för schema- och bemanningsplanering
Número de referencia: KS 2019/01138-2.6.1
II.1.2)Código CPV principal48300000 Paquetes de software de creación de documentos, dibujo, tratamiento de imágenes, planificación y productividad
II.1.4)Breve descripción:
Västerås stad använder idag flera system för schema- och bemanningsprocessen. Ändrade förutsättningar och ökade krav medför mer manuell och administrativ hantering som tar tid från andra nyckeluppgifter. Västerås stads målsättning är att ha en lösning som stödjer hela processen för schema- och bemanningsplanering i det dagliga arbetet med planering, hantera variationer i daglig bemanning och uppföljning. För att effektivt kunna optimera våra begränsade personalresurser behöver vi en leverantör som ständigt utvecklar och effektiviserar processerna i systemet, på sikt även med hjälp av automatisering. Lösningen ska även ha stöd för påverkansfaktorer som ändrad tjänstgöringsgrad och heltid som norm samt vara flexibelt och följsamt mot framtida krav och behov.Viktigt är också uppföljning för verksamheten i systemet men också strategiskt i stadens analysverktyg.
Huvudsaklig CPV-kod 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning