Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Servicios - 532709-2019
Submission deadline has been amended by:  572414-2019
Dinamarca-Odense: Servicios de apoyo informático y de consultoría
2019/S 217-532709
Anuncio de licitación
Servicios
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Rammeaftale om support, vedligeholdelse og videreudvikling af affaldsdatasystemet
II.1.2)Código CPV principal
72600000 Servicios de apoyo informático y de consultoría
II.1.4)Breve descripción:
Affaldsdatasystemet er et system, der samler informationer om affaldsstrømme i Danmark, som de danske virksomheder indberetter. I affaldsdatasystemet kan der indberettes, redigeres, foretages fremsøgning af egne indberetninger og generes standardrapporter for egne affaldsdata.
De ovenfor beskrevne ydelser - support, vedligeholdelse og videreudvikling - som er omfattet af nærværende udbud, vedrører affaldsdatasystemet, men derudover vil der kunne være ydelser inden for support, vedligeholdelse og videreudvikling af Miljøstyrelsens øvrige systemer inden for cirkulær økonomi og affald og det udbudte teknologiområde og metoder, men det vil fortrinsvis dreje sig om systemer, der kan supplere de eksisterende data i affaldsdatasystemet.
Rammeaftalen har således til formål at sikre grundlaget for ordregivers anskaffelse af support, vedligeholdelse og videreudvikling af affaldsdatasystemet, så affaldsdatasystemet i videst muligt omfang holdes tidssvarende, kan drives stabilt og videreudvikles.
II.1.5)Valor total estimado
Valor IVA excluido: 13 600 000.00 DKK
II.1.6)Información relativa a los lotes
El contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)
90510000 Eliminación y tratamiento de desperdicios
II.2.4)Descripción del contrato:
Der er foretaget en beskrivelse af udbuddet i punkt II.1.4.
Det suppleres, at Miljøstyrelsen ønsker at indgå en rammeaftale med én leverandør, som giver Miljøstyrelsen mulighed for at trække på et fast it-konsulentteam på op til 10 konsulenter i alt inden for 4 konsulentkategorier i 4 år.
Rammeaftalen er ikke-eksklusiv og uden aftagepligt for Miljøstyrelsen.