Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:Número de referencia: UH-2019-042
II.1.2)Código CPV principal48450000 Paquetes de software de contabilización del tiempo o recursos humanos
II.1.4)Breve descripción:
Härnösands kommun (kommunen) avser att upphandla ett nytt PA-system lön till kommunens löneenhet. Härnösands kommun har idag ca 2 000 anställda och dessa finns i organisationens fem förvaltningar där Socialförvaltning och Skolförvaltning är de två största. Antalet lönespecifikationer under ett år uppgår till ca 36 000. Kommunens löneenhet hanterar idag de allra flesta kommunala avtal som förekommer inom lönehantering och för att kunna fortsätta trygga den processen för våra anställda och förtroendevalda behöver vi nu upphandla ett komplett personal- och lönesystem som till fullo stödjer kommunens olika HR- och löneprocesser.
II.1.5)Valor total estimado
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)48450000 Paquetes de software de contabilización del tiempo o recursos humanos
48400000 Paquetes de software de transacciones comerciales y personales
48000000 Paquetes de software y sistemas de información
79631000 Servicios de personal y de nóminas
II.2.4)Descripción del contrato:
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PA-system lön
Referensnummer: UH-2019-042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48000000 Programvara och informationssystem, 79631000 Personaltjänster och lönehantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen