Celem niniejszego zamówienia jest opracowanie projektu sektorowej ramy kwalifikacji dla sektora górnictwa w Polsce.
SRK dla Górnictwa ma być narzędziem służącym porównywaniu kwalifikacji sektorowych, jak również ma stanowić rozwinięcie charakterystyk poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) (patrz: 1.1).
Opracowanie projektów sektorowych ram kwalifikacji dla wybranych sektorów wpisuje się w prace nad różnymi aspektami wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK), które realizowane są przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) w ramach projektu pozakonkursowego Wspieranie realizacji II etapu wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na poziomie administracji centralnej oraz instytucji nadających kwalifikacje i zapewniających jakość nadawania kwalifikacji.
Finalnym produktem zamówienia jest wskazany wyżej projekt SRK dla Górnictwa. Jego opracowanie nie jest równoznaczne z włączeniem tej ramy do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK), choć powinien on spełniać wszystkie kryteria niezbędne do włączenia, w tym w szczególności wykazywać pełną zgodność z charakterystykami PRK.
1.1. Zintegrowany System Kwalifikacji i Polska Rama Kwalifikacji – podstawowe założenia
Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) utworzony został na podstawie ustawy z dnia 22.12.2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Dwoma kluczowymi elementami ZSK są PRK oraz Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji, uruchomiony 15.7.2016 r.
Polska Rama Kwalifikacji (PRK), podobnie jak Europejska Rama Kwalifikacji (ERK), składa się z ośmiu poziomów kwalifikacji. Każdy z poziomów jest opisywany za pomocą ogólnych stwierdzeń charakteryzujących efekty uczenia się w podziale na: wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne. PRK uwzględnia efekty uczenia się osiągnięte w ramach edukacji formalnej (oświata, szkolnictwo wyższe), pozaformalnej (szkolenia) oraz nieformalnego uczenia się (samokształcenie, uczenie się w miejscu pracy).
Charakterystyki poziomów PRK ujmują całe spektrum efektów uczenia się. Odzwierciedlają postępy, od poziomu najniższego do najwyższego, osiągane przez osobę uczącą się: pokazują, jak w wyniku uczenia się w różnych kontekstach i na różnych etapach życia następuje przyrost w zakresie:
− wiedzy (głębi, zakresu),
− umiejętności (rozwiązywania problemów i innowacyjnego stosowania wiedzy w praktyce, uczenia się i komunikowania),
− kompetencji społecznych (gotowości do współpracy i do podjęcia odpowiedzialności za realizację powierzonych zadań).
W PRK charakterystyki poziomów ustalone są na dwóch poziomach ogólności. Charakterystyki pierwszego stopnia są najbardziej ogólne i dotyczą wszystkich rodzajów edukacji – mają charakter uniwersalny. Są one następnie rozwijane w 3 różniące się między sobą warianty charakterystyk poziomów (drugi stopień): typowych dla kształcenia ogólnego, typowych dla kształcenia i szkolenia zawodowego oraz typowych dla szkolnictwa wyższego. Uniwersalne charakterystyki poziomów oraz charakterystyki drugiego stopnia stanowią integralną całość i należy czytać je łącznie.
Charakterystyki poziomów drugiego stopnia typowe dla kwalifikacji o charakterze zawodowym mogą być dalej rozwijane, z uwzględnieniem specyfiki danego sektora/branży. Służą temu Sektorowe Ramy Kwalifikacji.
Opracowanie projektu SRK dla Górnictwa przebiegać będzie w trzech głównych etapach:
Etap pierwszy: Opracowanie wstępnego projektu sektorowej ramy dla górnictwa przez zespół ekspertów.
Etap drugi: Konsultacje wstępnego projektu SRK dla Górnictwa w środowisku sektora (wśród przedstawicieli dominujących i kluczowych podmiotów oraz interesariuszy górnictwa) oraz jego weryfikacja.
Etap trzeci: Opracowanie wytycznych w zakresie wdrażania i wykorzystania SRK dla Górnictwa dla różnych grup interesariuszy oraz mapy kwalifikacji i materiałów dodatkowych.