Nos complace anunciar que la nueva versión del portal TED se desplegará el 29 de enero de 2024 (fecha indicativa aún por confirmar). ¿Le interesa descubrir las nuevas funcionalidades, mejoras y repercusiones para los usuarios? Le invitamos a visitar nuestro artículo y a encontrar más información sobre los principales cambios y nuevas funcionalidades.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Está abierta la inscripción a nuestro cuarto taller para reutilizadores de datos de TED el 14 de diciembre de 2023
Servicios - 562986-2019
Polonia-Varsovia: Servicios de consultoría en gestión de recursos humanos
2019/S 229-562986
Anuncio de transparencia previa voluntaria
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Wykonanie projektu sektorowej ramy kwalifikacji dla sektora górnictwa w Polsce – III postępowanie
Número de referencia: IBE/53/2019
II.1.2)Código CPV principal
79414000 Servicios de consultoría en gestión de recursos humanos
II.1.4)Breve descripción:
Przedmiot zamówienia:
Celem niniejszego zamówienia jest opracowanie projektu sektorowej ramy kwalifikacji dla sektora górnictwa w Polsce.
SRK dla Górnictwa ma być narzędziem służącym porównywaniu kwalifikacji sektorowych, jak również ma stanowić rozwinięcie charakterystyk poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK).
Opracowanie projektów sektorowych ram kwalifikacji dla wybranych sektorów wpisuje się w prace nad różnymi aspektami wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK), które realizowane są przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) w ramach projektu pozakonkursowego Wspieranie realizacji II etapu wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na poziomie administracji centralnej oraz instytucji nadających kwalifikacje i zapewniających jakość nadawania kwalifikacji.
II.1.6)Información relativa a los lotes
El contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)
II.2.4)Descripción del contrato:
SRK dla Górnictwa ma być narzędziem służącym porównywaniu kwalifikacji sektorowych, jak również ma stanowić rozwinięcie charakterystyk poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) (patrz: 1.1).
Finalnym produktem zamówienia jest wskazany wyżej projekt SRK dla Górnictwa. Jego opracowanie nie jest równoznaczne z włączeniem tej ramy do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK), choć powinien on spełniać wszystkie kryteria niezbędne do włączenia, w tym w szczególności wykazywać pełną zgodność z charakterystykami PRK.
1.1. Zintegrowany System Kwalifikacji i Polska Rama Kwalifikacji – podstawowe założenia
Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) utworzony został na podstawie ustawy z dnia 22.12.2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Dwoma kluczowymi elementami ZSK są PRK oraz Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji, uruchomiony 15.7.2016 r.
Polska Rama Kwalifikacji (PRK), podobnie jak Europejska Rama Kwalifikacji (ERK), składa się z ośmiu poziomów kwalifikacji. Każdy z poziomów jest opisywany za pomocą ogólnych stwierdzeń charakteryzujących efekty uczenia się w podziale na: wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne. PRK uwzględnia efekty uczenia się osiągnięte w ramach edukacji formalnej (oświata, szkolnictwo wyższe), pozaformalnej (szkolenia) oraz nieformalnego uczenia się (samokształcenie, uczenie się w miejscu pracy).
Charakterystyki poziomów PRK ujmują całe spektrum efektów uczenia się. Odzwierciedlają postępy, od poziomu najniższego do najwyższego, osiągane przez osobę uczącą się: pokazują, jak w wyniku uczenia się w różnych kontekstach i na różnych etapach życia następuje przyrost w zakresie:
− wiedzy (głębi, zakresu),
− umiejętności (rozwiązywania problemów i innowacyjnego stosowania wiedzy w praktyce, uczenia się i komunikowania),
− kompetencji społecznych (gotowości do współpracy i do podjęcia odpowiedzialności za realizację powierzonych zadań).
W PRK charakterystyki poziomów ustalone są na dwóch poziomach ogólności. Charakterystyki pierwszego stopnia są najbardziej ogólne i dotyczą wszystkich rodzajów edukacji – mają charakter uniwersalny. Są one następnie rozwijane w 3 różniące się między sobą warianty charakterystyk poziomów (drugi stopień): typowych dla kształcenia ogólnego, typowych dla kształcenia i szkolenia zawodowego oraz typowych dla szkolnictwa wyższego. Uniwersalne charakterystyki poziomów oraz charakterystyki drugiego stopnia stanowią integralną całość i należy czytać je łącznie.
Charakterystyki poziomów drugiego stopnia typowe dla kwalifikacji o charakterze zawodowym mogą być dalej rozwijane, z uwzględnieniem specyfiki danego sektora/branży. Służą temu Sektorowe Ramy Kwalifikacji.
Opracowanie projektu SRK dla Górnictwa przebiegać będzie w trzech głównych etapach:
Etap pierwszy: Opracowanie wstępnego projektu sektorowej ramy dla górnictwa przez zespół ekspertów.
Etap drugi: Konsultacje wstępnego projektu SRK dla Górnictwa w środowisku sektora (wśród przedstawicieli dominujących i kluczowych podmiotów oraz interesariuszy górnictwa) oraz jego weryfikacja.
Etap trzeci: Opracowanie wytycznych w zakresie wdrażania i wykorzystania SRK dla Górnictwa dla różnych grup interesariuszy oraz mapy kwalifikacji i materiałów dodatkowych.