Anuncio relativo a modificaciones o información adicional
Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Upphandling av ungdoms- och elevdatabas
Número de referencia: S/19/0129
II.1.2)Código CPV principal72320000 Servicios relacionados con bases de datos
II.1.4)Breve descripción:
Målet med upphandlingen är att tillgodose behovet av en aggregerad ungdom- och elevdatabas (UEDB) som inhämtar information från kommunerna, skolornas elevregister, Universitets- och högskolerådet, Skatteverket/Navet m.m. UEDB ska ge bättre möjligheter för planering av gymnasieskolan och gymnasiesärskolan, för både kommunala och fristående huvudmän.