Dnia 13.11.2017 r. doszło do przejęcia pośredniej kontroli nad PGE EC (dawniej EDF Polska S.A.) przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. (dalej jako: „Przejęcie”). Od przejęcia PGE EC jest podmiotem pośrednio kontrolowanym przez Skarb Państwa, albowiem 57,39 % akcji PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., podmiotu kontrolującego PGE EC, należy do Skarbu Państwa. Przed Przejęciem PGE EC, nie będąc zobowiązana do stosowania Pzp, prowadziła postępowania o udzielenie zamówienia na podstawie regulacji wewnętrznej, tj. „Regulaminu przygotowywania i prowadzenia postępowań o udzielenie zamówień na podstawie dyrektywy przez spółki grupy kapitałowej EDF w Polsce” z dnia 15.4.2016 r. Postępowanie, zostało wszczęte dnia 20.9.2017 r. na podstawie regulaminu, lecz nie zostało zakończone zawarciem umowy z wykonawcą przed Przejęciem. Ze względu na obowiązek stosowania Pzp, PGE EC zobowiązana jest do udzielenia zamówienia w przedmiotowym postępowaniu z zastosowaniem przepisów Pzp. Wobec spełnienia przesłanek ustawowych udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki, które zostały omówione poniżej, postępowanie zostało wszczęte w trybie zamówienia z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy „Prawo zamówień publicznych" tj.:
1. Wystąpiła wyjątkowa sytuacja niewynikająca z przyczyn zależnych od wykonawcy. W omawianym stanie faktycznym zamawiający nie miał wpływu na Przejęcie, bowiem PGE EC było przedmiotem transakcji dokonywanej przez niezależne od niej podmioty. Zarówno sama decyzja o Przejęciu, jak i w szczególności data dokonania transakcji nie była podejmowana w uzgodnieniu z PGE EC, zatem zamawiający nie miał wpływu na zaistnienie tej sytuacji.
2. Nieprzewidywalność sytuacji. Przejęcie było długotrwałym procesem i zamawiający nie był w stanie przewidzieć kiedy zostanie ono sfinalizowane, tj. od którego momentu będzie zobowiązany do stosowania Pzp podczas udzielania zamówień. Przy tym, dzień sfinalizowania Przejęcia był wielokrotnie przesuwany, a o ostatecznej dacie, w której nastąpiło Przejęcie zamawiający dowiedział się o dopiero na 4 dni przed tą datą. W konsekwencji należy uznać, że zamawiający nie był w stanie przewidzieć w jakim dniu powstanie obowiązek stosowania przepisów Pzp.
3. Wymóg natychmiastowego wykonania zamówienia. Postępowanie będące przedmiotem niniejszego zawiadomienia zostało ogłoszone w terminie wynikającym z planowanego postoju od 7.4.2018 r. oraz konieczności przygotowania się wykonawcy do remontu.