Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Varistaipaleen ja Taivallahden kanavien käyttö ja kunnossapito 2019-2021
Reference number: LIVI/7278/02.01.02/2018
II.1.2)Main CPV code50240000 Repair, maintenance and associated services related to marine and other equipment
II.1.4)Short description:
Hankinta käsittää Liikenneviraston hallinnoiman Varistaipaleen ja Taivallahden kanavien käyttö- ja kunnossapitotehtävät vuosille 2019-2021 sopimusasiakirjoissa määritellyssä laajuudessa. Hankintaan liittyvät kohteet sijaitsevat Heinäveden kunnan alueella. Tarkemmat sijainnit käyvät ilmi tarjouspyyntöaineistosta.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Tämä urakka sisältää Varistaipaleen ja Taivallahden kanavien käyttö- ja kunnossapitopalvelut vuosille 2019-2021. Urakan kohteet sijaitsevat Heinäveden kunnan alueella. Urakkaan kuuluu Varistaipaleen nelikammioinen sulkukanava ja sen yhteydessä oleva avattava kääntösilta sekä Taivallahden kaksikammioinen sulkukanava ja sen yhteydessä oleva avattava kääntösilta. Reitin sulkukanavien puu- ja teräsrakenteiset sulkuportit ovat tyypiltään salpausportteja tyhjennys- ja täyttöluukuilla. Porttien ja luukkujen käyttökoneistot ovat sähkömekaaniset. Sulkujen ja avattavien siltojen lisäksi urakkaan kuuluu kanava-alueen infrastruktuurin sekä ympäristön ylläpito ja hoitaminen. Reitillä liikkuu pääasiallisesti huviveneliikennettä, mutta myös aikatauluun sidottua matkustaja-alusliikennettä.