Directive 2004/18/EC
II.1)Description
II.1.1)Title attributed to the contract by the contracting authority:
Study on 'The socio-economic benefits of network sharing — SMART 2014/0024'.
II.1.2)Type of contract and location of works, place of delivery or of performanceServices
Service category No 11: Management consulting services [6] and related services
Main site or location of works, place of delivery or of performance: Contractor's premises.
NUTS code
II.1.4)Information on framework agreement
II.1.5)Short description of the contract or purchase(s)
The objective of this study is to support the Commission building up its knowledge base on the technological and economic models of network sharing in the context of possible EU policy initiatives on the issue. In particular the study should address the following tasks:
1) estimate the cost synergies in deployment and operation of fast wireless broadband networks in different network-sharing scenarios;
2) identify and quantify potential benefits from mobile network sharing for consumers and for society as a whole and explore possible framing conditions that would be needed for their accrual;
3) identify and quantify potential negative effects arising through mobile network sharing, assess their potential impact on consumers and businesses and explore possible framing conditions that would prevent them;
4) assess for typical scenarios the overall effect of potential benefits and potentially arising negative effects;
5) identify existing and potential barriers that prevent operators from entering into network-sharing agreements provided that potential synergies are substantial.
II.1.6)Common procurement vocabulary (CPV)73200000 Research and development consultancy services, 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
II.2)Quantity or scope of the contract
II.2.1)Total quantity or scope:
Maximum value: 150 000 EUR.
II.2.2)Information about optionsOptions: no
Direktiivi 2004/18/EY
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Kuvaus
II.1.1)Hankintaviranomaisen sopimukselle antama nimi:
Tutkimus verkon jakamisen sosio-ekonomisista hyödyistä – SMART 2014/0024
II.1.2)Sopimuksen tyyppi sekä toteutus-, toimitus- tai suorituspaikkaPalvelut
Palvelujen pääluokka nro 11: Liikkeenjohdon konsulttipalvelut [6] ja niihin liittyvät palvelut
Pääasiallinen toteutus-, toimitus- tai suorituspaikka: sopimusosapuolen toimitilat.
NUTS-koodi
II.1.4)Tietoa puitejärjestelystä
II.1.5)Lyhyt kuvaus sopimuksesta tai hankinnasta (hankinnoista)
Tämän tutkimuksen tavoitteena on tukea komissiota sen verkon jakamista koskeviin teknologisiin ja taloudellisiin malleihin (mahdollisten EU:n politiikkoja koskevien aiheeseen liittyvien aloitteiden yhteydessä) liittyvän tietämyspohjan rakentamisessa. Erityisesti tutkimuksessa on käsiteltävä seuraavia tehtäviä:
1) sellaisten kustannusten yhteisvaikutusten arviointi, jotka liittyvät nopeiden langattomien laajakaistaverkkojen käyttöönottoon ja käyttöön erilaisissa verkon jakamista koskevissa tilanteissa,
2) matkaviestintäverkon jakamiseen liittyvien mahdollisten kuluttajille ja yhteiskunnalle kokonaisuudessaan aiheutuvien hyötyjen tunnistaminen ja määrän määrittäminen sekä niiden saavuttamiseen tarvittavien mahdollisten kehysehtojen tarkastelu,
3) matkaviestintäverkon jakamisesta aiheutuvien mahdollisten kielteisten vaikutusten tunnistaminen ja määrän määrittäminen, niiden mahdollisten kuluttajiin ja yrityksiin kohdistuvien vaikutusten arviointi sekä niiden estämiseen soveltuvien mahdollisten kehysehtojen tarkastelu,
4) mahdollisten hyötyjen ja mahdollisesti aiheutuvien kielteisten vaikutusten yleisiin seurauksiin liittyvien tyypillisten skenaarioiden arviointi,
5) sellaisten olemassa olevien ja mahdollisten esteiden tunnistaminen, joiden takia toimijat eivät voi tehdä verkon jakamiseen liittyviä sopimuksia, mikäli mahdolliset yhteisvaikutukset ovat merkittäviä.
II.1.6)Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)73200000 Tutkimus- ja kehitystoiminnan konsulttipalvelut, 72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
II.2)Sopimuksen kattama määrä tai sopimuksen laajuus
II.2.1)Kokonaismäärä tai laajuus:
Enimmäisarvo: 150 000 EUR.
II.2.2)Tietoa lisähankintamahdollisuuksistaLisähankintamahdollisuudet: ei