We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 129385-2022
Sweden-Jönköping: Laboratory services
2022/S 050-129385
Contract notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Analys av Globodera rostochiensis och Globodera pallida (potatiscystnematod).
Reference number: 6.4.11-02990/2022
II.1.2)Main CPV code
71900000 Laboratory services
II.1.4)Short description:
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på Jordbruksverkets tillgång till diagnosverksamhet för analys av förekomst av Globodera rostochiensis och Globodera pallida (potatiscystnematoder).
Provtagning för eventuell förekomst av potatiscystnematoder ska ske i syfte att uppfylla krav i EU:s växtskyddsförordning (EU) 2016/2031 om skyddsåtgärder mot växtskadegörare samt i Kommissionens genomförandeförordning om bekämpning av potatiscystnematoder som beräknas träda i kraft i april 2022.
Ett kontrakterat laboratorium måste uppfylla kraven för att bli utsett som officiellt laboratorium, enligt artikel 37 förordningen (EU) 2017/625 om officiell kontroll och annan offentlig verksamhet.
Uppskattad volym framgår i prisbilagan. Den uppskattade volymen är en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
71610000 Composition and purity testing and analysis services
90721300 Food or feed contamination protection services
II.2.4)Description of the procurement:
Teknisk kompetens
Den efterfrågade tjänsten avser diagnos av potatiscystnematoder till art och till patotyp vilket kräver tillgång till vetenskaplig kompetens och erfarenhet av diagnostisk verksamhet inom nematologi.
Tjänster som Jordbruksverket efterfrågar ska användas som underlag för Jordbruksverkets beslut om:- åtgärder för att undvika att G. rostochiensis och G. pallida sprids inom EU- certifiering av utsäde och förökningsmaterial.
Ovanstående krav ställer hög kompetens när det gäller kunskap om växtskadegörarna, provpreparering, diagnosmetoder samt kvalitetssäkring av den verksamhet som anbudet omfattar.
Leverantören ska använda de metoder som finns angivna i Kommissionens genomförandeförordning 2022:xx om bekämpning av potatiscystnematoder. Denna förordning kommer att träda i kraft i april 2022.