We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 142801-2022
Sweden-Eskilstuna: Sewage services
2022/S 055-142801
Contract notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Biologisk rening
Reference number: 22/1
II.1.2)Main CPV code
90400000 Sewage services
II.1.4)Short description:
Förfrågan avser ramavtal på biologisk rening av fettavskiljare, service av fettavskiljare, inköp av fettavskiljare, bioteknik för storköksventilation, samt för avfallsteknik.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
90420000 Sewage treatment services
90480000 Sewerage management services
II.2.4)Description of the procurement:
AFA.12 Beställare
Upphandlingen omfattar följande enheter:
Eskilstuna Kommunfastigheter AB (Kfast) nr 556499-5909
Kfast bygger, utvecklar och förvaltar fastigheter i Eskilstuna, från bostäder till förskolor och äldreomsorg. Närmare 15800 Eskilstunabor har sina hem i våra drygt 7000 bostäder med tillhörande lokaler och vi har siktet inställt på att bygga 300 nya bostäder varje år. Vi förvaltar också cirka 560000 kvm kommunala verksamhetslokaler och egna samhällsfastigheter på cirka 68000 kvm däribland Munktellbadet och STIGA Sports Arena.
Verksamheten är uppdelad på de två affärsområdena Bostad och Lokaler. Det finns även att antal arbetslag som ansvarar för fastighetsskötsel, lokalvård, med mera. Vi har egen avdelning för byggservice. Vi är idag cirka 460 medarbetare.
För mer information om upphandlande enhet se
www.kfast.se
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Beställaren avser att teckna ramavtal med 1 entreprenörer för tjänst inom nedanstående kompetensområden inom biologisk rening.
Kfast uppskattar sitt totala behov av sådana tjänster/varor/entreprenader som omfattas av ramavtalet till 5 miljoner kr per år.
Detta utgör ramavtalets takvolym.