We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 143260-2022
Denmark-Vordingborg: Sewage, refuse, cleaning and environmental services
2022/S 055-143260
Contract notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Offentligt udbud af brøndsugning og hertil relaterede opgaver til Vordingborg Kommune
II.1.2)Main CPV code
90000000 Sewage, refuse, cleaning and environmental services
II.1.4)Short description:
Udbud af aftalen vedr. udførelse af tømning af sandfangsbrønde på offentlige veje og kommunale ejendomme i Vordingborg Kommune.
Arbejdet omfatter tømning, oprensning og spuling af alle sandfangsbrønde, inkl. nedløbsbrønde på bygninger og sandfangsbrønde på følgende offentlige veje og kommunale ejendomme i Vordingborg Kommune:
• Kommunale veje, herunder ved broer
• Cykelstier langs veje
• Offentlige parkeringspladser
• Torve og andre pladser
• Kommunale ejendomme
Aftalen er opdelt i Standardopgaver og Regningsopgaver.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 4 800 000.00 DKK
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
90400000 Sewage services
90440000 Treatment services of cesspools
90450000 Treatment services of septic tanks
90460000 Cesspool or septic tank emptying services
90470000 Sewer cleaning services
II.2.4)Description of the procurement:
Udbud af aftalen vedr. udførelse af tømning af rendestensbrønde på offentlige veje og kommunale ejendomme i Vordingborg Kommune.
Arbejdet omfatter tømning, oprensning og spuling af alle rendestensbrønde, inkl. nedløbsbrønde på bygninger og rendestensbrønde/sandfangsbrønde på følgende vejanlæg og kommunale ejendomme i Vordingborg Kommune:
Aftalen er opdelt i Standardopgaver og Regningsopgaver
Den vindende tilbudsgiver skal ikke overtage medarbejdere eller materiel.
Opgaveløsning, som fx spuleopgaver foranlediget af borgeres opgavebestilling og tømning af olieudskillere, er ikke omfattet af aftalen.
Standardopgaver omfatter følgende:
• Tømning af sandfangsbrønde på kommunale veje og ved kommunale ejendomme,
• Tømning af Ø1000 brønde,
• Tømning af septiktanke,
• Tømning af samletanke på op til hhv. 2 m3, 5 m3 og 10 m3 på færgen IDA, og ved rideskolen
Det oplyste antal brønde og tanke i Bilag C - Tilbudsliste er på grundlag af registreringer. Afregning vil ske efter dokumenteret antal oprensede brønde og tanke.
Brøndene tømmes hvert andet år således at ca. 1/2 renses hvert år. Ordregiver vurderer pr. erfaring at op til 10 % brønde skal tømmes oftere. Fremgangsmåden for opgaveudførsel kan afhænge af den konkrete brønds tilgængelighed og placering.
Enhedsprisen afregnes pr. stk., dog ikke tømning af toiletvogne, hvor prisen er baseret på afregning af 3 (tre) toiletvogne/tømninger pr. bestilling. Tømning af mere end 3 (tre) toiletvogne – op til og med 6 (seks) toiletvogne pr. bestilling, medvirker således til afregning af yderligere 3 (tre) toiletvogne.
Alle arbejder der ikke er medtaget under Standardopgaver afregnes som Regningsopgaver.
Timepriserne kommer kun til anvendelse, hvis der opstår et behov for udførelse af arbejder, som ikke er omfattet af Standardopgaverne. Den vindende tilbudsgiver skal kun udføre Regningsopgaver efter Ordregivers bestilling. Regningsopgaver omfatter bestilling af Akutopgaver.
Alle Regningsopgaver afregnes pr. time. For Akutopgaver modtager Leverandøren et engangstillæg på 500 kr.
Aftalen omfatter følgende Regningsopgaver:
Industrispuler
Tv-inspektion
(Spuleudstyr til 4x4 kørsel i terræn)
Tv-vogn til udarbejdelse af tv-rapporter i rør str. 150 – 800 mm., (Opgaves udføres med slamsuger, TV-vogn er tillægspris til slamsuger)
Ekstra mand
Satellitspuler
Lille slamsuger med max totalvægt 3500 kg./maksimalt akseltryk 2 ton.
Alm. Slamsuger
Fedtudskillere
Tømning af toiletvogne i forbindelse med Ordregivers opstilling af disse.