We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Supplies - 149297-2022
Finland-Vantaa: Kerosene jet type fuels
2022/S 057-149297
Corrigendum
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Lentopolttoainetoimitukset FinnHEMS Lentopalvelut Oy:lle
II.1.2)Main CPV code
09131100 Kerosene jet type fuels
II.1.4)Short description:
Hankintayksikkö FinnHEMS Lentopalvelut Oy (jäljempänä myös ”FinnHEMS” , "Tilaaja" tai "Asiakas") pyytää tarjousta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti lentopetrolin myynnistä ja toimituksesta käytössään oleviin jakelusäiliöihin.
FinnHEMS:llä on 20 m³ jakelusäiliöt tukikohdissaan Vantaalla, Turussa, Tampereella, Kuopiossa, Oulussa ja Rovaniemellä. Lisäksi Seinäjoelle 2022 syksyllä valmistuvaan tukikohtaan tulee 20 m³. Kittilän lentokentällä on FinnHEMS:n 5 m³ jakelusäiliö. Tehtävään sopimukseen liitetään optio yhden lisätukikohdan polttoainehuollosta.
Hankinnan tavoitteena on varmistaa lääkintähelikoptereiden polttoainehuolto toimintavarmasti kaikissa tilanteissa sopimuskaudelle.
Arvio tilaajan vuosittain käyttämästä lentopolttoaineesta on noin 850 000 litraa. Biokomponenttiosuudessa pyritään ensimmäisen sopimusvuoden aikana viiteen prosenttiin kokonaismäärästä ja sen osuutta pyritään kasvattamaan astettain siten, että sopimuskauden viimeisenä vuotena biokomponenttiosuus olisi 10%.
FinnHEMS tekee sopimuksen yhden lentopolttoainetoimittajan kanssa.