II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Yhdyskuntajätteen nouto ja kuljetus 2022
II.1.2)Main CPV code90511200 Household-refuse collection services
II.1.4)Short description:
Pirkanmaan Jätehuolto Oy pyytää tarjouksia yhdyskuntajätteen noudosta keräysvälineistä ja kuljetuksesta urakkatarjouspyynnössä kuvattuihin vastaanottopaikkoihin.
- sekajätteen osalta pakkaavalla jäteautolla Mänttä-Vilppulan, Pohjois-Ylöjärven ja Etelä-Ylöjärven alueilta
- biojätteen osalta pakkaavalla jäteautolla Mänttä-Vilppulan, Parkano - Ikaalinen, Kuru - Virrat - Ruovesi- Teisko ja Kangasala - Pälkäne alueilta
- lasijätteen osalta pakkaavalla jäteautolla Tampereen ja Tampereen ympäristökuntien alueilta
- metallijätteen osalta pakkaavalla jäteautolla Tampereen ja Tampereen ympäristökuntien alueilta
- sekajätteen osalta nosturilla tyhjennettävistä keräysvälineistä Virrat - Mänttä-Vilppula, Parkano - Ikaalinen - Hämeenkyrö ja Orivesi alueilta
- biojätteen osalta nosturilla tyhjennettävistä keräysvälineistä Parkano - Ikaalinen -Hämeenkyrö - Mouhijärvi alueilta
- vaihtolavasovitteisten ajoneuvojen suorittamat jätelavakuljetukset Mänttä-Vilppulan, Kurun, Parkanon, Keski - Tampereen, Länsi - Tampereen, Oriveden, Juupajoen ja Ruoveden alueilta
Hankinnan tarkempi kuvaus ja vähimmäisvaatimukset tämän tarjouspyynnön Urakkaohjelma -liitteessä sekä keräysvälinetyyppikohtaisissa liitteissä.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 4 700 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for all lots
II.2)Description
II.2.1)Title:
1.01A Mänttä-Vilppula (pakkaava jäteauto/ sekajäte)
Lot No: 1.01
II.2.2)Additional CPV code(s)90511200 Household-refuse collection services
II.2.4)Description of the procurement:
Sekajätteen nouto pakkaavalla jäteautolla Mänttä-Vilppulan alueelta ja kuljetus Tarastenjärven jätekeskukseen.
1.02A Ylöjärven pohjoisalue (pakkaava jäteauto/ sekajäte)
Lot No: 1.02
Sekajätteen nouto pakkaavalla jäteautolla Ylöjärven pohjoisalueelta ja kuljetus Tarastenjärven jätekeskukseen.
1.03A Ylöjärven eteläalue (pakkaava jäteauto/ sekajäte)
Lot No: 1.03
Sekajätteen nouto pakkaavalla jäteautolla Etelä-Ylöjärven alueelta ja kuljetus Tarastenjärven jätekeskukseen.
1.04A Mänttä-Vilppula (pakkaava jäteauto/ biojäte)
Lot No: 1.04
Biojätteen nouto pakkaavalla jäteautolla Mänttä-Vilppulan alueelta ja kuljetus Koukkujärven jätekeskukseen/biolaitokseen.
1.05A Parkano - Ikaalinen (pakkaava jäteauto/ biojäte)
Lot No: 1.05
Biojätteen nouto pakkaavalla jäteautolla Parkanon ja Ikaalisten alueilta ja kuljetus Koukkujärven jätekeskukseen/biolaitokseen.
1.06A Kuru - Virrat - Ruovesi - Teisko (pakkaava jäteauto/ biojäte)
Lot No: 1.06
Biojätteen nouto pakkaavalla jäteautolla Kurun, Virtojen, Ruoveden ja Teiskon alueilta ja kuljetus Koukkujärven jätekeskukseen/biolaitokseen.
1.07A Kangasala - Pälkäne (pakkaava jäteauto/ biojäte)
Lot No: 1.07
Biojätteen nouto pakkaavalla jäteautolla Kangasalan ja Pälkäneen alueilta ja kuljetus Koukkujärven jätekeskukseen/biolaitokseen.
1.08A Tampereen lasialue + 1.10 Tampereen metallialue (pakkaava jäteauto)
Lot No: 1.08 + 1.10
Lasipakkausten nouto pakkaavalla jäteautolla Tampereen alueelta ja kuljetus Tarastenjärven jätekeskukseen.
Metallin nouto pakkaavalla jäteautolla Tampereen alueelta ja kuljetus Kuusakoski Oy:n toimipisteeseen.
Vastaanottopaikan määrittelee pakkausten käsittelystä vastaava tuottajayhteisö ja se voi muuttua urakkakauden aikana.
1.09A Tampereen ympäristökuntien lasialue + 1.11A Tampereen ympäristökuntien metallialue (pakkaava jäteauto)
Lot No: 1.09 + 1.11
Lasipakkausten nouto pakkaavalla jäteautolla Tampereen ympäristökuntien alueilta ja kuljetus Tarastenjärven jätekeskukseen.
Metallin nouto pakkaavalla jäteautolla Tampereen ympäristökuntien alueilta ja kuljetus Kuusakoski Oy:n toimipisteeseen.
1.12A Virrat - Mänttä-Vilppula (nosturilla varustettu jäteauto/ sekajäte)
Lot No: 1.12
Sekajätteen nouto pakkaavalla jäteautolla nostoperusteisista keräysvälineistä Virtain sekä Mänttä-Vilppulan alueilta ja kuljetus Tarastenjärven jätekeskukseen.
1.13A Parkano - Ikaalinen - Hämeenkyrö (nosturilla varustettu jäteauto/ sekajäte)
Lot No: 1.13
Sekajätteen nouto pakkaavalla jäteautolla nostoperusteisista keräysvälineistä Parkanon, Ikaalisten ja Hämeenkyrön alueilta ja kuljetus Tarastenjärven jätekeskukseen.
1.14A Orivesi (nosturilla varustettu jäteauto/ sekajäte)
Lot No: 1.14
Sekajätteen nouto pakkaavalla jäteautolla nostoperusteisista keräysvälineistä Oriveden alueelta ja kuljetus Tarastenjärven jätekeskukseen.
1.15A Parkano - Ikaalinen - Hämeenkyrö - Mouhijärvi (nosturilla varustettu jäteauto/ biojäte)
Lot No: 1.15
Biojätteen nouto pakkaavalla jäteautolla nostoperusteisista keräysvälineistä Parkanon, Ikaalisten, Hämeenkyrön ja Mouhijärven alueilta ja kuljetus Koukkujärven jätekeskukseen/ biolaitokseen.
1.16A Mänttä-Vilppula (vaihtolavasovitteiset keräysvälineet)
Lot No: 1.16
Vaihtolavakalustolla tyhjennettävien keräysvälineiden nouto ja kuljetus Mänttä-Vilppulan alueelta tarjouspyynnön taulukoissa mainittuihin purkupaikkoihin.
1.17A Kuru (vaihtolavasovitteiset keräysvälineet)
Lot No: 1.17 Kuru
Vaihtolavakalustolla tyhjennettävien keräysvälineiden nouto ja kuljetus Kurun alueelta tarjouspyynnön taulukoissa mainittuihin purkupaikkoihin.
1.18A Parkano (vaihtolavasovitteiset keräysvälineet)
Lot No: 1.18
Vaihtolavakalustolla tyhjennettävien keräysvälineiden nouto ja kuljetus Parkanon alueelta tarjouspyynnön taulukoissa mainittuihin purkupaikkoihin.
1.19A Keski-Tampere + 1.20A Länsi-Tampere (vaihtolavasovitteiset keräysvälineet)
Lot No: 1.19 + 1.20
Vaihtolavakalustolla tyhjennettävien keräysvälineiden nouto ja kuljetus Keski- ja Länsi-Tampereen alueelta tarjouspyynnön taulukoissa mainittuihin purkupaikkoihin.
1.21A Orivesi + 1.22A Juupajoki + 1.23A Ruovesi (vaihtolavasovitteiset keräysvälineet)
Lot No: 1.21 + 1.22 + 1.23
Vaihtolavakalustolla tyhjennettävien keräysvälineiden nouto ja kuljetus Oriveden, Juupajoen ja Ruoveden alueilta tarjouspyynnön taulukoissa mainittuihin purkupaikkoihin.