We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 149665-2022
Denmark-Brabrand: Refuse collection services
2022/S 057-149665
Contract notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Afhentning, sortering og afsætning af miljøfarligt affald indsamlet i miljøkasser for 5 affaldsselskaber på Århus kanten
II.1.2)Main CPV code
90511000 Refuse collection services
II.1.4)Short description:
Samarbejdet om udbuddet omfatter 5 kommunale og fælleskommunale selskaber
Favrskov Affald A/S
Kredsløb A/S
RenoDjurs I/S
RenoSyd I/S
Silkeborg Genbrug og Affald A/S
De 5 selskaber er beliggende i Region Midt og står for affaldshåndteringen i kommu-
nerne Favrskov, Aarhus, Norddjurs, Syddjurs, Odder, Skanderborg og Silkeborg Kom-
muner med et samlet befolkningstal ved årsskiftet 2021/22 på ca. 670.000 fordelt på
ca. 225.000 haveboliger (parcelhuse, rækkehuse m.m.) samt ca. 144.000 etageboliger
(inkl. kollegieboliger).
Samarbejdet udbyder i fællesskab afhentning, sortering og afsætning af farligt affald i
miljøkasser fra opsamlingssteder i selskabernes opland (kontrakten).
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 34 000 000.00 DKK
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
90510000 Refuse disposal and treatment
II.2.4)Description of the procurement:
miljøkasser fra opsamlingssteder i selskabernes opland. Miljøkasserne omfattet af
udbuddet husstandsindsamles fra haveboligerne i området i forbindelse med
indsamling af andre affaldsfraktioner. I mindre omfang husstandsindsamles også
miljøkasser fra mindre fællesbebyggelser (typisk bebyggelser med op til 10 boliger).
Den vindende Tilbudsgiver indgår kontrakt med hver af de 5 selskaber på basis af
kontraktudkastet i udbudsmaterialet. Tilbudsgiver fakturerer selskaberne individuelt og
har direkte kontakt med hvert selskab om opsamlingsstederne.
Tilbudsgiver anmodes om at afgive en pris pr. håndteret miljøkasse uanset
opsamlingssted og indholdet i den enkelte miljøkasse. Den tilbudte pris skal dække
alle ydelser omfattet af kontrakten undtaget ydelser, hvor der er anmodet om særskilt
pris. Prisen pr. miljøkasse skal dække afhentning fra opsamlingssted, sortering af
indholdet i kasserne, vask af kasserne, afsætning/behandling af det sorterede indhold
fra kasserne, levering af rengjorte kasser til opsamlingsstederne samt levering af data
vedrørende mængder, håndterede antal kasser m.m. Tilbudsgiver skal derudover
afgive pris for at stille transportenheder til rådighed i form af pallebure, samt for
særlige ydelser (ekstraordinær afhentning).