We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 152430-2022
Denmark-Grindsted: Sewage, refuse, cleaning and environmental services
2022/S 058-152430
Contract notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Offentligt udbud af indsamling og transport af genbrugsaffald, mad- og restaffald og farligt affald fra husholdninger for Billund Kommune
II.1.2)Main CPV code
90000000 Sewage, refuse, cleaning and environmental services
II.1.4)Short description:
Nærværende udbud vedrører indsamling og transport af genbrugsaffald, madaffald, restaffald og farligt affald fra husholdninger for Billund Kommune.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
90500000 Refuse and waste related services
90511000 Refuse collection services
90512000 Refuse transport services
90511200 Household-refuse collection services
II.2.4)Description of the procurement:
Udbuddet omfatter indsamling og transport af en række affaldsfraktioner herunder genbrugsaffald, madaffald, restaffald og farligt affald samt batterier og småt elektronik i Billund Kommune.
Der er i alt 13.878 opsamlingsenheder fra husstande herunder parcelhuse, rækkehuse, etageboliger, sommerhuse, landbrugsejendomme, offentlige institutioner og private virksomheder, der er tilmeldt indsamlingsordningen.
Affaldsfraktionerne omfatter følgende:
- Madaffald
- Restaffald
- Glas
- Metal
- Pap
- Papir
- Plast (hård og blød plast)
- Tekstil
- Mad- og drikkekartoner
- Miljøfarligt affald
Opgaven med indsamling og transport af ovenstående affaldsfraktioner træder i kraft den 01.03.2023. Ordregiver gør opmærksom på, at der vil være en indkøringsperiode på tre (3) måneder og en overgangsperiode på seks (6) måneder jf. Kontrakt, pkt. 2.6. Både indkørings- og overgangsperioden regnes fra kontraktstart.
Ordregiver har valgt ikke at udbyde særskilte delaftaler. Ordregiver har, med baggrund i økonomiske forhold skønnet, at der med en samlet aftale kan opnås mere fordelagtige priser. Af hensyn til kvaliteten og sammenhængen i den samlede udbudte opgave vurderes det hensigtsmæssigt med én samlet Kontrakt, ligesom en opdeling, ud fra et markedsmæssigt forhold, ikke skønnes at give yderligere virksomheder – herunder SMV – mulighed for at afgive tilbud.