Suunnittelukilpailua koskeva ilmoitus
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen/-yksikkö
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Klash-haastekilpailu - Liikkumispalvelu haja-asutusalueille
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi73000000 Tutkimus- ja kehityspalvelut ja niihin liittyvät konsulttipalvelut
II.2)Kuvaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Klash on valtakunnallinen haastekilpailu ja ideakiihdyttämö, jossa haetaan uusia ratkaisuja kuntien määrittelemiin ongelmiin. Ratkaisut keskittyvät lisäämään ihmisten, ympäristön ja talouden hyvinvointia. Haastekilpailun järjestää Suomen Kuntaliitto ry.
Asiantuntijaraati valitsi syksyn 2018 aikana haastekilpailuun kolmen eri kunnan esittämät ongelmat, jotka muotoiltiin ratkaistaviksi haasteiksi yhdessä valittujen kuntien kanssa. Jokaisen haasteen osalta järjestetään erillinen suunnittelukilpailu, jossa valitaan yksi tai useampi toimija ratkaisemaan haastetta.
Tämä suunnittelukilpailu koskee Liikkumispalvelua haja-asutusalueille. Lisätiedot haasteesta on kuvattu kilpailuohjelman kohdassa: Haasteet, haaste 1. www.klash.fi (saatavilla 11.04.2019 alkaen).
Kilpailu on kaksivaiheinen. Ensimmäisessä vaiheessa kuntien haasteet avataan tiimeille. Jokaiseen haasteeseen valitaan enintään viisi (5( tiimiä, jotka pääsevät kehittämään ratkaisuehdotustaan eteenpäin yhteistyössä haastekilpailun järjestäjän, pilottikuntien ja mentoreiden kanssa.
Kilpailussa jatkoon päässeiden tiimien ratkaisuehdotuksista valitaan jokaisen haasteen osalta paras tai parhaat. Suomen Kuntaliitto voi tehdä hankintasopimuksen suunnittelukilpailun voittajan tai voittajien kanssa ja pilotoida ratkaisuja osana Kuntaliiton T&K-toimintaa. Tavoitteena on, että kilpailun kautta löydetyt ratkaisut ovat hyödynnettävissä mahdollisimman monessa suomalaisessa kunnassa