Notice for changes or additional information
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
„Achiziția și contractarea execuției lucrărilor de construcții în cadrul proiectului «Îmbunătățirea mobilității în municipiul Constanța, între gara CFR și stațiunea Mamaia» – cod SMIS 129224”
Reference number: 0
II.1.2)Main CPV code45233140 Roadworks
II.1.4)Short description:
Obiectivul general al proiectului este reprezentat de îmbunătățirea mobilității urbane în municipiul Constanța, prin resistematizarea infrastructurii de transport pe bulevardul 1 Decembrie 1918 și bulevardul Alexandru Lăpușneanu. În vederea încurajării utilizării modurilor de transport mai prietenoase cu mediul se vor introduce benzi dedicate transportului public și cu bicicleta, se vor reabilita trotuarele și partea carosabilă. Scopul acestor intervenții este, în principal, reducerea emisiilor GES și promovarea mobilității urbane durabile prin realizarea de investiții în infrastructura de transport public urban și în infrastructura specifică deplasărilor cu bicicleta și pietonale, în vederea asigurării circulației libere și în condiții de siguranță a persoanelor. Toate acestea vor conduce la îmbunătățirea condițiilor de mediu și a calității vietii cetățenilor și vizitatorilor din municipiul Constanța.
In data de 17.2.2020 s-a semnat contractul de finantare nr. 5091/17.2.2020 Programul Operational Regional 2014-2020 Axa prioritara 4, Prioritatea de investiții 4e.