Results of the procurement procedure
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Echipamente si materiale de protecție împotriva COVID-19, necesare pentru implementarea proiectului Dotarea centrelor rezidențiale publice din județul Mureș cu echipamente de protecție pentru creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 din cadrul Programului Operațional Infrastructura Mare 2014-2020 – serviciile/centrele rezidențiale din subordinea DGASPC Mureș
Reference number: PAAPD1164031
II.1.2)Main CPV code18143000 Protective gear
II.1.4)Short description:
Obiectul contractului îl constituie achiziționarea de echipamente și materiale de protecție împotriva COVID-19, necesare pentru implementarea proiectului Dotarea centrelor rezidențiale publice din județul Mureș cu echipamente de protecție pentru creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 din cadrul Programului Operațional Infrastructura Mare 2014-2020 – serviciile/centrele rezidențiale din subordinea DGASPC Mureș.
SARS-CoV-2 este un virus cu o contagiozitate extrem de înaltă, care a provocat deja o criză sanitară fără precedent și decesul unui număr mare de persoane la nivel global și în state din Uniunea Europeană, printre care și România. Pentru limitarea răspândirii virusului, precum și a efectelor extrem de grave pe care acesta le poate crea sănătății personalului și beneficiarilor din cadrul sistemului public de asistență socială din județul Mureș, se impune dotarea corespunzătoare a acestor centre cu echipamente și materiale de protecție pentru personal și beneficiari.
Autoritatea contractantă va stabilit atribuirea achiziției publice pentru echipamente și materiale de protecție împotriva COVID-19 pentru serviciile/centrele rezidențiale din subordinea DGASPC Mureș, pentru Antiseptice si dezinfectante, lot reluat din achizitia initiala de 6(sase) loturi.
Se va încheia un contract de achiziție publică cu un singur operator economic.
Numărul de zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de: 18
Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar, complet și fără ambiguități tuturor solicitărilor de clarificări cu 11 zile înainte de termenul limită stabilit în anunțul de participare pentru depunerea ofertelor, cu condiția transmiterii solicitării de clarificări în timp util.
Valoarea estimată totala este de 635.106,72 lei fără TVA
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)24311900 Chlorine
24455000 Disinfectants
33631600 Antiseptics and disinfectants
II.2.4)Description of the procurement:
Obiectul contractului îl constituie achiziționarea de echipamente și materiale de protecție împotriva COVID-19, necesare pentru implementarea proiectului Dotarea centrelor rezidențiale publice din județul Mureș cu echipamente de protecție pentru creșterea capacității de gestionare a crizei sanitare COVID-19 din cadrul Programului Operațional Infrastructura Mare 2014-2020 – serviciile/centrele rezidențiale din subordinea DGASPC Mureș- antiseptice si dezinfectante
Achizitia cuprinde următoarele produse, după cum urmează :
1. Alcool sanitar 1 l
2. Clor 1 l
3. Cloramina 250 tablete/cutie
4. Dezinfectant pentru suprafete 5 l
5. Dezinfectant pentru haine 1,5 l
6. Dezinfectant pentru maini 1 l
7. Dezinfectant pentru ustensile 5 l
8. Sapun lichid antibacterian 300 ml
9. Sapun lichid dezinfectant 1 l
10. Servetele umede antibacteriene 48 buc./set