We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 185153-2022
Greece-Athens: Urban environmental development planning
2022/S 070-185153
Contract notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Αξιολόγηση και αναθεώρηση του Ειδικού Χωροταξικού Πλαισίου για τις Υδατοκαλλιέργειες
II.1.2)Main CPV code
90712100 Urban environmental development planning
II.1.4)Short description:
Η σύμβαση αφορά στην εκπόνηση της μελέτης για την αξιολόγηση και αναθεώρηση του Ειδικού Χωροταξικού Πλαισίου (Ε.Χ.Π.) για τις Υδατοκαλλιέργειες και στην εκπόνηση της Στρατηγικής Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (Σ.Μ.Π.Ε.) αυτού. Το υφιστάμενο Ε.Χ.Π. για τις Υδατοκαλλιέργειες εγκρίθηκε με την υπ’ αριθμ. 31722/2011 απόφαση της Επιτροπής Συντονισμού της Κυβερνητικής Πολιτικής στον Τομέα του Χωροταξικού Σχεδιασμού και της Αειφόρου Ανάπτυξης που δημοσιεύθηκε στο Φ.Ε.Κ. Β’ 2505/4-11-2011.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 169 950.16 EUR
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
90712000 Environmental planning
II.2.4)Description of the procurement:
Η σύμβαση αφορά στην εκπόνηση της μελέτης για την αξιολόγηση και αναθεώρηση του Ειδικού Χωροταξικού Πλαισίου (Ε.Χ.Π.) για τις Υδατοκαλλιέργειες και στην εκπόνηση της Στρατηγικής Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (Σ.Μ.Π.Ε.) αυτού. Το υφιστάμενο Ε.Χ.Π. για τις Υδατοκαλλιέργειες εγκρίθηκε με την υπ’ αριθμ. 31722/2011 απόφαση της Επιτροπής Συντονισμού της Κυβερνητικής Πολιτικής στον Τομέα του Χωροταξικού Σχεδιασμού και της Αειφόρου Ανάπτυξης που δημοσιεύθηκε στο Φ.Ε.Κ. Β’ 2505/4-11-2011. Η εκπόνηση της μελέτης της αξιολόγησης και αναθεώρησης του υφιστάμενου Ε.Χ.Π. για τις Υδατοκαλλιέργειες εκπονείται: (α) αφενός γιατί έχει παρέλθει ο προβλεπόμενος από τη νομοθεσία χρόνος (5 έτη) για την αξιολόγησή του (άρθρο 5, παρ. 4 του Ν.4447/2016), και (β) αφετέρου γιατί υπάρχει τεκμηριωμένη ανάγκη εφαρμογής ενός θεσμικού πλαισίου που θα ανταποκρίνεται στα σύγχρονα δεδομένα και προκλήσεις του κλάδου. Σκοπός του Ε.Χ.Π. για τις Υδατοκαλλιέργειες είναι η διαμόρφωση νέας πολιτικής για τη χωρική ανάπτυξη και οργάνωση του κλάδου με βάση τις αρχές της βιώσιμης ανάπτυξης. Το χωροταξικό θα περιλαμβάνει επικαιροποιημένες στρατηγικές κατευθύνσεις και ρυθμίσεις χωρικής ανάπτυξης, διάρθρωσης και οργάνωσης των κλάδου των υδατοκαλλιεργειών στο θαλάσσιο και χερσαίο χώρο της Ελλάδος, με στόχο την ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας, την επίτευξη βιώσιμης ανάπτυξης, τη δημιουργία ισχυρής παραγωγικής βάσης σε συνδυασμό με την προστασία του φυσικού και του πολιτιστικού περιβάλλοντος, την αειφόρο χρήση των φυσικών πόρων, σε συνάρτηση με τις υφιστάμενες θεσμοθετημένες χρήσεις γης. Το φυσικό αντικείμενο της σύμβασης περιγράφεται λεπτομερώς στο οικείο τεύχος Τεχνικών Δεδομένων το οποίο αποτελεί αναπόσπαστο στοιχείο της Διακήρυξης.