Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Tolktjänster i talade språk
Referensnummer: HSN 2019-1927
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod79540000 Tolktjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Tolktjänsten omfattar:
• På-platstolkning: bokad tolkning, fysiska möten.
• Distanstolkning: bokad tolkning på distans via telefon eller videosamtal.
• On-demand tolkning: obokad och direkt tillgänglig tolkning på distans via telefon, videosamtal/rörlig bild samt via app för smartphone.
• On-demand tolkning för 1177 Vårdguiden på telefon: obokad och direkt tillgänglig tolkning på distans via telefon.
Tolktjänsten omfattar mottagande av beställning, bokning och genomförande av tolkuppdrag, kundtjänst, samordning, uppföljning, analys och utveckling av Tolktjänsten i samarbete med Beställaren samt i övrigt vad som framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 600 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
191942-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tolktjänster
Tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 600 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen