We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Supplies - 198982-2022
Romania-București: Telecommunications network
2022/S 075-198982
Contract notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Achiziție materiale și active necorporale necesare pentru realizarea prototipului și a activelor corporale necesare pentru introducerea în producție a rezultatelor
Reference number: 35786858_2022_PAAPD1354374
II.1.2)Main CPV code
32412100 Telecommunications network
II.1.4)Short description:
Achiziție materiale și active necorporale necesare pentru realizarea prototipului și a activelor corporale necesare pentru introducerea în producție a rezultatelor din care:
- Lot 1 - Achiziție materiale și active necorporale necesare pentru realizarea prototipului care să permită: realizarea solutiei prototip infrastructura hardware IT, solutiei prototip infrastructura retelistica, solutie prototip infrastructura back-up date, prototip infrastructura storage date si a unei solutii business process management – toate fiind componente necesare realizarii prototipului de Business Continuity (Continuitate a Afacerii) de tip modular, și
-Lot 2 – Achizitia activelor corporale necesare pentru introducerea în producție a rezultatelor, respectiv achiziția de solutii modulare centru de date, infrastructura hardware IT, infrastructura retelistica, infrastructura back-up date, infrastructura storage date, inclusiv o solutie ecologica power – toate fiind necesare introducerii in productie a rezultatelor cercetarii/ dezvoltarii din cadrul proiectului,
în cadrul proiectului „PROIECT DE CERCETARE A EFICIENTIZARII PARAMETRILOR SOLUTIILOR SE BUSINESS CONTINUITY”, finantat prin POC/163/1/3/Stimularea cererii întreprinderilor pentru inovare prin proiecte CDI derulate de întreprinderi individual sau în parteneriat cu institute de CD şi universități, în scopul inovării de procese și de produse în sectoarele economice care prezintă potențial de creștere/3/Stimularea cererii întreprinderilor pentru inovare prin proiecte CDI derulate de întreprinderi individual sau în parteneriat cu institute de CD şi universități, în scopul inovării de procese și de produse în sectoarele economice care prezintă potențial de creștere.
Obiectul acestui contract îl reprezintă crearea unei platforme inovative de Business Continuity de tip modular, atat ca prototip, care in urma experimentarii si fluxul de avizare tehnologica, sa implementeze si sistemul dezvoltat care sa poata intra in productie.
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificari înainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 18 zile.
Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11 a zi înainte de data limită
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 29 400 000.00 RON
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for maximum number of lots: 2
Maximum number of lots that may be awarded to one tenderer: 2
The contracting authority reserves the right to award contracts combining the following lots or groups of lots:
Operatorii economici interesați pot depune oferta în SEAP pentru unul sau mai multe loturi.
II.2)Description
II.2.1)Title:
Achiziție active corporale necesare pentru introducerea in productie a rezultatelor
Lot No: 2
II.2.2)Additional CPV code(s)
09332000 Solar installation
31154000 Uninterruptible power supplies
42511110 Heat pumps
45223100 Assembly of metal structures
45251160 Wind-power installation works
48820000 Servers
48823000 File servers
48825000 Web servers
II.2.4)Description of the procurement:
Achiziție active corporale necesare pentru introducerea în producție a rezultatelor.
Descriere produse:
- Solutie modulara centru de date
- Solutie infrastructura hardware IT
- Solutie infrastructura retelistica
- Solutie infrastructura back-up date
- Solutie infrastructura storage date
- Solutie ecologica power
Achiziție materiale și active necorporale necesare pentru realizarea prototipului
Lot No: 1
48000000 Software package and information systems
Solutia modulara a Proiectului de cercetare a eficientizării parametrilor soluțiilor de Business Continuity, pentru partea de prototip se va realiza in spatiul SC Bright Horizont SRL, in suprafata de aproximativ 150 mp, unde se vor amplasa solutiile IT aferente etapei de cercetare pentru partea de prototip. Spatiul tehnic alocat are toate utilitatile necesare instalarii si bunei functiunalitati a solutiilor IT necesare deservirii etapei Prototip (alimentare electrica, climatizare, securitate perimetrala, etc).
Descriere produse lot 1:
- Materiale pentru solutie prototip infrastructura hardware IT
- Materiale pentru solutie prototip infrastructura retelistica
- Materiale pentru solutie prototip infrastructura back-up date
- Materiale pentru solutie prototip infrastructura storage date
- Solutie business process management - prototip