III.2.1)Personal situation of economic operators, including requirements relating to enrolment on professional or trade registersInformation and formalities necessary for evaluating if the requirements are met: Podmienky účasti vo verejnom obstarávaní, týkajúce sa osobného postavenia - podľa § 26 zákona o verejnom obstarávaní.
Záujemca musí spĺňať podmienky účasti podľa ustanovenia § 26 ods. 1 zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon). Ich splnenie preukáže podľa § 26 ods. 2 zákona, resp. § 128 zákona. Verejného obstarávania sa môže zúčastniť len ten, kto spĺňa tieto podmienky účasti týkajúce sa osobného postavenia:
2. ktorej spoločníkom, známym akcionárom, ktorý vlastní najmenej 34 % akcií tejto spoločnosti alebo členom, alebo ktorej štatutárnym orgánom, členom štatutárneho orgánu, prokuristom alebo ovládajúcou osobou je osoba, ktorá je alebo v čase, kedy prebiehalo verejné obstarávanie vo vzťahu ku ktorému bol právoplatne uložený zákaz účasti vo verejnom obstarávaní, bola
2a. spoločníkom, známym akcionárom, ktorý vlastní najmenej 34 % akcií tejto spoločnosti alebo členom, alebo ktorej štatutárnym orgánom, členom štatutárneho orgánu, prokuristom alebo ovládajúcou osobou osoby, ktorá má právoplatne uložený zákaz účasti vo verejnom obstarávaní,
2b. právnym nástupcom osoby, ktorá mala v čase, kedy k nástupníctvu došlo, právoplatne uložený zákaz účasti vo verejnom obstarávaní,
2. podľa § 26 ods. 2 zákona:
Záujemca preukazuje splnenie podmienok účasti stanovených v bode 1:
a) písm. a) a b) výpisom z registra trestov nie starším ako 3 mesiace;
b) písm. c) potvrdením príslušného súdu nie starším ako 3 mesiace;
c) písm. d) potvrdením Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne nie starším ako 3 mesiace;
d) písm. e) potvrdením miestne príslušného daňového úradu nie starším ako 3 mesiace;
e) písm. f) dokladom o oprávnení poskytovať služby;
f) písm. h) čestným vyhlásením;
g) písm. i) a j) čestným vyhlásením.
5. Ak má záujemca sídlo v členskom štáte inom ako Slovenská republika a právo tohto členského štátu neupravuje inštitút čestného vyhlásenia, možno ho nahradiť vyhlásením urobeným pred súdom, správnym orgánom, notárom, inou odbornou inštitúciou alebo obchodnou inštitúciou podľa predpisov platných v krajine pôvodu alebo v krajine sídla záujemcu;
2. kvalifikovanou účasťou sa na účely zákona o verejnom obstarávaní rozumie priamy alebo nepriamy podiel predstavujúci aspoň 10 % na základnom imaní právnickej osoby alebo na hlasovacích právach v právnickej osobe, alebo možnosť uplatňovania vplyvu na riadení právnickej osoby, ktorý je porovnateľný s vplyvom zodpovedajúcim tomuto podielu; nepriamym podielom sa na účely zákona o verejnom obstarávaní rozumie podiel držaný sprostredkovane prostredníctvom právnických osôb, v ktorých má držiteľ nepriameho podielu kvalifikovanú účasť;
5. splnenie podmienky účasti možno preukázať čestným vyhlásením záujemcu, pričom doklady, preukazujúce splnenie podmienok účasti predkladá verejnému obstarávateľovi úspešný uchádzač podľa § 44 ods. 1 zákona v čase a spôsobom, určeným verejným obstarávateľom.
III.2.3)Technical capacityInformation and formalities necessary for evaluating if the requirements are met:
Podmienky účasti vo verejnom obstarávaní, týkajúce sa technickej a odbornej spôsobilosti – postavenia – podľa § 28 zákona o verejnom obstarávaní.
Záujemca v ponuke predloží nasledovné informácie a dokumenty, ktorými preukazuje technickú alebo odbornú spôsobilosť podľa § 28 zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon):
2. podľa § 28 ods. 1 písm. g) zákona:
Predložiť údaje o vzdelaní a odbornej kvalifikácii riadiacich zamestnancov a osobitne osôb záujemcu, ktoré budú zodpovedné za poskytnutie služieb.
Uvedie menovité zloženie pracovnej skupiny, ktorá bude zložená z hlavného inžiniera projektu, zodpovedného projektanta pre cestnú časť, zodpovedného projektanta pre mostnú časť, zodpovedného projektanta pre tunelovú časť, zodpovedného projektanta za vetranie tunela, zodpovedného projektanta pre geologickú časť, projektanta pre životné prostredie, koordinátora dokumentácie, zodpovedného projektanta za kvalitu dokumentácie a osoby zodpovedné za vypracovanie ostatných častí a príloh jednotlivých dokumentácií a to: cesty; mosty; dopravnoinžinierska časť; tunely; pozemné stavby; inžinierske siete – slaboprúd, silnoprúd, vodárenské objekty, plyn; geodetická časť; geologická časť – inžiniersky geológ, hydrogeológ, geotechnik; BOZP, pedológia; biota; dendrológia; Natura 2000, hluk; exhalácie (emisie); korózie (geoelektrická časť); archeológia, rozpočet.
Hlavný inžinier projektu – musí mať odbornú spôsobilosť autorizácia stupňa A2 – Komplexné architektonické a inžinierske služby a súvisiace technické poradenstvo (vykonávanie komplexných služieb a súvisiaceho technického poradenstva s výnimkou architektonických služieb) resp. (kategórie inžinierske stavby – dopravné stavby) a prax v príslušnom odbore min. 10 rokov preukázanú pracovným životopisom.
Hlavný inžinier projektu môže byť zodpovedný aj za vypracovanie cestnej časti. Hlavný inžinier projektu predloží zoznam projektov, v rámci ktorých vykonával hlavného inžiniera projektu, minimálne 2 (dva) rovnakého alebo podobného predmetu zákazky (TŠ, DSZ, DÚR, DSP, DP ktorého súčasťou je DRS) pre stavby diaľnic a rýchlostných ciest za uplynulých 10 rokov, ktoré sa rátajú spätne odo dňa uplynutia lehoty na predkladanie ponúk.
Zodpovedný projektant pre cestnú časť – musí mať odbornú spôsobilosť autorizácia stupňa A2 – Komplexné architektonické a inžinierske služby a súvisiace technické poradenstvo (vykonávanie komplexných služieb a súvisiaceho technického poradenstva s výnimkou architektonických služieb) resp. (kategórie inžinierske stavby – dopravné stavby) a prax min. 10 rokov preukázanú pracovným životopisom.
Súčasne predloží zoznam projektov, v rámci ktorých vykonával zodpovedného projektanta, minimálne 1 (jeden) rovnakého predmetu zákazky (DUR, DSZ, DSP, DP ktorého súčasťou je DRS) pre stavby diaľnic a rýchlostných ciest za uplynulých 7 rokov, ktoré sa rátajú spätne odo dňa uplynutia lehoty na predkladanie ponúk. Zodpovedný projektant cestnej časti zastupuje hlavného inžiniera projektu počas lehoty vypracovania tejto zákazky.
Zodpovedný projektant pre mostnú časť – musí mať odbornú spôsobilosť autorizácie stupňa I2 – Konštrukcie inžinierskych stavieb, Projektovanie inžinierskych stavieb – mosty a prax min. 10 rokov preukázanú pracovným životopisom.
Súčasne predloží zoznam projektov, v rámci ktorých vykonával zodpovedného projektanta minimálne 2 (dvoch) mostných objektov pre cestnú dopravu s dĺžkou min.150 m v rámci vypracovania DSP, DP ktorého súčasťou je DRS pre stavby diaľnic a rýchlostných ciest, za uplynulých 7 rokov, ktoré sa rátajú spätne odo dňa uplynutia lehoty na predkladanie ponúk.
Zodpovedný projektant pre tunelovú časť – musí mať odbornú spôsobilosť autorizácia stupňa A2 – Komplexné architektonické a inžinierske služby a súvisiace technické poradenstvo (vykonávanie komplexných služieb a súvisiaceho technického poradenstva s výnimkou architektonických služieb) resp. (kategórie inžinierske stavby – dopravné stavby) a vydané Osvedčenie o odbornej spôsobilosti od Banského úradu a prax min. 10 rokov preukázanú pracovným životopisom.
Súčasne predloží zoznam projektov, u ktorých vykonával zodpovedného projektanta minimálne 1 (jedného) tunela s dĺžkou min. 500 m v rámci vypracovania (DSP, DP ktorého súčasťou je DRS) pre stavby diaľnic a rýchlostných ciest za uplynulých 10 rokov, ktoré sa rátajú spätne odo dňa uplynutia lehoty na predkladanie ponúk.
Zodpovedný projektant za vetranie tunela – musí mať odbornú spôsobilosť podľa zákona č. 138/1992 Zb. o autorizovaných stavebných inžinieroch v znení neskorších predpisov a vydané Osvedčenie o odbornej spôsobilosti od Banského úradu a prax min. 10 rokov preukázanú pracovným životopisom.
Súčasne predloží zoznam projektov, u ktorých vykonával zodpovedného projektanta za vetranie tunela minimálne 1 (jedného) s dĺžkou min. 500 m v rámci vypracovania (DSP, DP ktorého súčasťou je DRS) pre stavby diaľnic a rýchlostných ciest za uplynulých 10 rokov, ktoré sa rátajú spätne odo dňa uplynutia lehoty na predkladanie ponúk.
Zodpovedný projektant pre geologickú časť – musí mať odbornú spôsobilosť na inžinierskogeologický prieskum vydaný Ministerstvom životného prostredia SR v zmysle zákona č. 569/2007 Z. z. (geologický zákon) a prax min. 10 rokov preukázanú pracovným životopisom. Súčasne predloží zoznam projektov, v rámci ktorých vykonával hlavného riešiteľa úlohy minimálne 2 (dva) z podrobného inžinierskogeologického prieskumu realizovaného v rámci DSP pre stavby dopravnej infraštruktúry: stavby diaľnic, rýchlostných ciest, stavby ciest I. a II. triedy, stavby železníc za uplynulých 10 rokov, ktoré sa rátajú spätne odo dňa uplynutia lehoty na predkladanie ponúk.
Súčasne sa požaduje za člena pracovnej skupiny, ktorý bude zabezpečovať hydrogeologickú časť, preukázať doklad o odbornej spôsobilosti na hydrogeologický prieskum, vydaný Ministerstvom životného prostredia SR v zmysle zákona č. 569/2007 Z. z. (geologický zákon) a prax min. 10 rokov preukázanú pracovným životopisom. Súčasne predloží zoznam projektov minimálne 2 (dva) z podrobného inžinierskogeologického prieskumu realizovaného v rámci DSP pre stavby dopravnej infraštruktúry: stavby diaľnic, rýchlostných ciest, stavby ciest I. a II. triedy, stavby železníc za uplynulých 10 rokov, ktoré sa rátajú spätne odo dňa uplynutia lehoty na predkladanie ponúk.
Člen pracovnej skupiny geotechnik – musí mať osvedčenie statika stavieb a prax min. 10 rokov preukázanú pracovným životopisom.
Súčasne predloží zoznam projektov, v rámci ktorých bol zodpovedný za geotechnickú časť minimálne 1 (jeden) realizovaný v rámci DSP pre stavby dopravnej infraštruktúry: stavby diaľnic, rýchlostných ciest, stavby ciest I. a II. triedy, stavby železníc za uplynulých 10 rokov, ktoré sa rátajú spätne odo dňa uplynutia lehoty na predkladanie ponúk.
Projektant pre životné prostredie – musí mať odbornú spôsobilosť pre posudzovanie zložiek životného prostredia v zmysle zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na ŽP v znení neskorších predpisov minimálne v odbore činnosti ochrana prírody a krajiny a oblasti činnosti líniové stavby a vyžaduje sa prax min. 10 rokov preukázaná pracovným životopisom.
Súčasne predloží zoznam projektov, v rámci ktorých vykonával hlavného koordinátora alebo zodpovedného riešiteľa za životné prostredie minimálne 1 (jeden) pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA (Zámer alebo Správa) na stavbách diaľnic a rýchlostných ciest za uplynulých 7 rokov, ktoré sa rátajú spätne odo dňa uplynutia lehoty na predkladanie ponúk.
Koordinátor dokumentácie – musí mať odbornú spôsobilosť autorizácia stupňa A2 – Komplexné architektonické a inžinierske služby a súvisiace technické poradenstvo (vykonávanie komplexných služieb a súvisiaceho technického poradenstva s výnimkou architektonických služieb) resp. (kategórie inžinierske stavby – dopravné stavby) a prax s projektovaním diaľnic a rýchlostných ciest min. 10 rokov preukázanú pracovným životopisom.
Zodpovedný projektant za kvalitu dokumentácie – musí mať odbornú spôsobilosť autorizácia stupňa A2 – Komplexné architektonické a inžinierske služby a súvisiace technické poradenstvo (vykonávanie komplexných služieb a súvisiaceho technického poradenstva s výnimkou architektonických služieb) resp. (kategórie inžinierske stavby – dopravné stavby) a predloží zoznam projektov, v rámci ktorých vykonával hlavného inžiniera projektu, minimálne 2 (dva) rovnakého alebo podobného predmetu zákazky (TŠ, DSZ, DÚR, DSP, DP, ktorého súčasťou je DRS) pre stavby diaľnic a rýchlostných ciest za uplynulých 15 rokov, ktoré sa rátajú spätne odo dňa uplynutia lehoty na predkladanie ponúk.
Zoznam projektov hlavného inžiniera projektu, zodpovedného projektanta pre cestnú časť, zodpovedného projektanta pre mostnú časť, zodpovedného projektanta pre tunelovú časť, zodpovedného projektanta za vetranie tunela, zodpovedného projektanta pre geologickú časť, člena pre hydrogeologickú časť, člena pre geotechniku, projektanta pre životné prostredie, koordinátora dokumentácie, zodpovedného projektanta za kvalitu dokumentácie musí obsahovať:
a) meno a priezvisko;
b) názov poskytnutej služby a stručný opis;
c) čas plnenia zmluvy, t. j. od – do (mesiac, rok);
d) názov alebo obchodné meno odberateľa/objednávateľa a sídlo, resp. zamestnávateľa;
e) kontaktnú osobu (meno) zamestnanca odberateľa, resp. zamestnávateľa a tel. č., e-mail, kde je možné si tieto údaje overiť.
Súčasne záujemca predloží zoznam osôb, ktorí sa budú podieľať na vypracovaní jednotlivých častí stavby s uvedením odbornej praxe a názvami zákaziek, na ktorých vypracovaní sa zúčastňovali s uvedením pozície.
Osoby zodpovedné za vypracovanie jednotlivých častí dokumentácie a príloh jednotlivých dokumentácií a to: cesty; mosty; dopravnoinžinierska časť; tunely, pozemné stavby, inžinierske siete – slaboprúd, silnoprúd, vodárenské objekty, plyn; geodetická časť; geologická časť – inžiniersky geológ, hydrogeológ, geotechnik; BOZP; pedológia; biota; dendrológia; Natura 2000, hluk; exhalácie (emisie); korózie (geoelektrická časť); archeológia, rozpočet musia predložiť pracovné životopisy a doklady o odbornej spôsobilosti (kópie preukazov odbornej spôsobilosti vydané na základe osobitného predpisu v zmysle zákona č. 50/1976 Zb. stavebný zákon v znení neskorších predpisov, zákona č. 138/1992 Zb. o autorizovaných stavebných inžinieroch v znení neskorších predpisov, zákona č. 215/1995 Z. z. a 216/1995 Z. z. o komore geodetov a kartografov v znení neskorších predpisov, zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, zákona č. 569/2007 Z. z. (geologický zákon) v znení neskorších predpisov, zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie v znení neskorších predpisov, zákona č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu, zákona 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia resp. ďalšie doklady o odbornej spôsobilosti opatrené originálom odtlačku a podpisom príslušnej odborne spôsobilej osoby (alebo predloží úradne osvedčené kópie) týkajúci sa predmetnej časti dokumentácie.
U členov pracovnej skupiny zodpovedných za pedológiu, Natura 2000, exhalácie (emisie), rozpočet, predložiť pracovný životopis a úradne osvedčenú kópiu dokladu o najvyššom ukončenom vzdelaní.
Predložený pracovný životopis člena pracovnej skupiny (podpísaný príslušným členom pracovnej skupiny) musí obsahovať minimálne: meno a priezvisko príslušného člena pracovnej skupiny, opis/zoznam odbornej praxe (pracovná pozícia, opis pracovnej náplne/odborné skúsenosti, miesto, mesiac a rok plnenia/zamestnania, zamestnávateľ/objednávateľ) a ostatné relevantné informácie vo vzťahu k odbornému vzdelaniu, zručnostiam a praxi.
Verejný obstarávateľ prijme aj iný obsahom a rozsahom rovnocenný doklad vydaný príslušným orgánom iného členského štátu EÚ, ktorým záujemca preukáže splnenie podmienok účasti;
5. podľa § 28 ods. 1 písm. k) zákona:
Uvedením podielu plnenia zo zmluvy, ktorý má záujemca poskytujúci služby v úmysle zabezpečiť subdodávateľom spolu s uvedením identifikačných údajov subdodávateľa, ak je známy, v rozsahu meno a priezvisko, obchodné meno alebo názov, adresa pobytu alebo sídlo, identifikačné číslo alebo dátum narodenia, ak nebolo pridelené identifikačné číslo.
Podiel subdodávateľsky zabezpečovaných služieb rozpísať v členení: druh prác, subdodávateľ, hodnota služieb vyjadrená v % (percentách) k ponukovej cene.
Verejný obstarávateľ v súlade s § 32 ods. 3 písm. c) zákona požaduje, aby záujemca realizoval vlastnými kapacitami minimálne nasledovné časti zákazky:
Dopravné stavby – objekty č. 101-00
Mosty – objekty č. 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208
Tunel objekt č. 401 (401-00-01 až 401-11-13) všetky objekty tunela;