Contract notice – utilities
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:Reference number: UH 22-02
II.1.2)Main CPV code77300000 Horticultural services
II.1.4)Short description:
I uppdraget ingår att - i spillvattenvåtmarker - föreslå och genomföra förbättringsåtgärder i samråd
med beställaren.
Upptagning och omhändertagande av slam och växtlighet som tar upp näring från vattnet.
Omhändertagandet och transport utförs av leverantören men bekostas av beställaren. Analyser
ingår i uppdraget och ska utföras av ackrediterat laboratorium.
Restaurering av våtmarker (inkl bottenskikt och vallar) och inplantering av nya växter.
Parkrelaterad skötsel såsom gräsklippning och mekaniskt underhåll av luckor ingår inte.
Avropen kan vara funktioner, ex beställaren önskar få en rengjord inloppskanal.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)71900000 Laboratory services
77310000 Planting and maintenance services of green areas
77312000 Weed-clearance services
77314000 Grounds maintenance services
90513600 Sludge removal services
90513900 Sludge disposal services
II.2.4)Description of the procurement:
Bakgrund
Våtmarken anlades 1999. Sedan dess är nödvändig renovering utförd och nu behöver den restaureras och utvecklas. Området är 40 ha med 30 ha vattenyta. Vattenflödet är 2000 m3/timme.
Det uppskattade värdet under avtalsperioden baserat på tidigare års förbrukning uppgår till ca 5 200
000 SEK/år exklusive moms.
205526-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Trädgårdstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av våtmark
Referensnummer: UH 22-02
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71900000 Laboratorietjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning, 77314000 Markskötsel, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen