There is a bug affecting the way URLs are displayed in eForms notices. We are working on solving the problem. In the meanwhile, we suggest that you remove the comma (or any other special character) that appears at the end of the URL. We apologize for the inconvenience.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 25259-2022
Submission deadline has been amended by:  78096-2022
Romania-Ploiești: Public utilities
2022/S 011-025259
Concession notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Delegare de gestiune prin concesiune a serviciului public de alimentare cu energie termică din municipiul Ploiești, în sistem centralizat
Reference number: 44906490/2021/1
II.1.2)Main CPV code
65000000 Public utilities
II.1.4)Short description:
Procedura de atribuire se inițiază prin transmiterea spre publicare a unui anunț de concesionare prin intermediul SEAP/SICAP. Concesionarul trebuie să asigure agentul termic pentru încălzire și apa caldă de consum pentru consumatorii de energie termică branșați la sistemul centralizat de încălzire (populație, instituții publice, obiective social-culturale și operatori economici). Autoritatea contractantă pune la dispoziția concesionarului punctele termice, unde se realizează schimbul de căldură între agentul termic primar asigurat de concesionar și agentul termic secundar care este furnizat la fiecare consumator în parte, precum și rețelele termice aferente punctelor termice. În perioada de iarnă se furnizează energia termică pentru asigurarea încălzirii și a apei calde de consum, iar în perioada de vară se asigură apa caldă de consum.
Pe durata contractului de concesiune, serviciul de alimentare cu energie termica trebuie sa îndeplinească următoarele cerințe fundamentale:
- Continuitate din punct de vedere calitativ si cantitativ;
- Adaptabilitate la cerințele consumatorilor;
- Accesibilitate egala si nediscriminare la serviciul public;
- Transparenta decizionala și protecția consumatorilor.
Număr zile până la care se pot solicita clarificări inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 25.
Termenul limita exprimat in numar de zile in care Autoritatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet la toate solicitarile de clarificari este in a 16 zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 2 305 079 351.62 RON
II.1.6)Information about lots
This concession is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
09322000 Steam
09323000 District heating
II.2.4)Description of the procurement:
Contractul de concesiune care se atribuie va respecta condițiile prevăzute prin Caietul de sarcini, Regulamentul de funcționare și anexele Documentației de atribuire.
Serviciul de alimentare cu energie termică în sistem centralizat presupune:
- Producerea energiei termice
- Transportul energiei termice
- Distribuția energiei termice
- Furnizarea energiei termice
Prin atribuirea contractului de concesiune a serviciului public de alimentare cu energie termică se urmăresc următoarele obiective:
a) îmbunătățirea condițiilor de viață ale utilizatorilor prin promovarea calității și eficienței acestui serviciu;
b) dezvoltarea durabilă a serviciului;
c) protecția mediului înconjurător;
d) asigurarea continuității serviciului public de alimentare cu energie termică in sistem centralizat;
e) accesibilitatea prețurilor la consumatori;
f) asigurarea resurselor necesare serviciului public de alimentare cu energie termică, pe termen lung;
g) asigurarea siguranței în funcționare a serviciului public de alimentare cu energie termică;
h) evidențierea transparentă a costurilor în stabilirea prețului energiei termice.
Cantitatea de energie pentru care s-a calculat valoarea estimata este de 397.000 Gcal./an, respectiv un estimat de 5.955.000 Gcal/15 ani. Durata concesiunii este 15 ani.
Valoarea estimata fără TVA de 2.305.079.351,62 lei este compusa din:
- 2.159.163.900 lei veniturile totale pentru întreagă perioada a concesiunii;
- 55.915.451,62 lei valoarea tuturor bunurilor care sunt puse la dispoziția concesionarului de către autoritatea contractantă;
- 90.000.000 lei valoarea investițiilor pe care le va face concesionarul, pentru activitatea de producere a energiei termice.