Services - 304033-2023
Denmark-Copenhagen: Portfolio management services
2023/S 097-304033
Contract notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Udbud af porteføljeforvaltning
II.1.2)Main CPV code
66140000 Portfolio management services
II.1.4)Short description:
Udbuddet omfatter indgåelse af to separate delkontrakter om porteføljeforvaltning i form af køb og salg af statsobligationer for henholdsvis Afviklingsformuen og Garantiformuen. Tilbudsgiver skal byde på stiftelsen af ny portefølje(r). Der vil blive indgået to separate delkontrakter - én delkontrakt med Garantiformuen og én delkontrakt med Afviklingsformuen. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på én delkontrakt eller på begge delkontrakter. For både Afviklingsformuen og Garantiformuen vil det initiale beløb udgøre ca. 0,5 mia. kr., hvilket forventeligt vil øges over en årrække.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for all lots
II.2)Description
II.2.1)Title:
Afviklingsformuen
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)
II.2.4)Description of the procurement:
Indgåelse af porteføljeforvaltningskontrakt med Afviklingsformuen.
Garantiformuen
Lot No: 2
Indgåelse af porteføljeforvaltningskontrakt med Garantiformuen.