Notice for changes or additional information
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Βελτίωση δρόμου που συνδέει την Δερύνεια με την Σωτήρα — Αρ. διαγωνισμού: PS/C/731.
Reference number: PS/C/731
II.1.2)Main CPV code45233140 Roadworks
II.1.4)Short description:
Το έργο αφορά στη βελτίωση τού δρόμου που συνδέει τους 2 Δήμους μήκους 4Κm, και περιλαμβάνει επίσης την κατασκευή συνδετήριων δρόμων συνολικού μήκους 2.5 Κm, επέκταση του οχετού ομβρίων μήκους 1.4Κm διαμέσου του πυρήνα του Δήμου Δερύνειας και την κατασκευή 3 λιμνών κατακράτησης (extended detention basins) σε 3 περιοχές που εφάπτονται της λίμνης Παραλιμνίου. Οι κατασκευαστικές εργασίες περιλαμβάνουν χωματουργικές, ασφαλτικές εργασίες, κατασκευή κλειστού συστήματος αποχετεύσεως ομβρίων, κατασκευή πλακόστρωτων πεζοδρομίων, λωρίδας πρασίνου, ποδηλατοδρόμου, χώρους στάθμευσης επί του οδοστρώματος, διαβάσεις πεζών, στάσεις λεωφορείων, υπερυψωμένες συμβολές και άλλα μέτρα κυκλοφοριακής ύφεσης, χώρους πρασίνου και 2 ισόπεδους κυκλικούς κόμβους, και εγκαταστάσεις νέων υπηρεσιών.
Περαιτέρω, συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή 3 λιμνοδεξαμενών κατακράτησης κι η εγκατάσταση των απαραίτητων υδραυλικών διατάξεων (ελαιοδιαχωριστών υπερχειλιστών και κατασκευών απορρόφησης της ενέργειας εκροής).