Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Randers Værket - Levering og montering af nyt scenehejs
II.1.2)Main CPV code42000000 Industrial machinery
II.1.4)Short description:
"Værket" i Randers er et musik- og teaterhus placeret på Svend Dalsgaards Pl. 1 i Randers. Da det eksisterende Elværk tilbage i 2001 blev ombygget til et teaterhus "Værket", etablerede man scenehejs bestående af 11 elektriske scenehejs og 37 manuelle kontravægtstræk. Som et led i forbedringen af arbejdsmiljøet skal disse hejs udskiftes i henhold til udbudsmaterialets projektbeskrivelse.
Den udbudte opgave omhandler levering og montering af nyt scenehejs baseret på funktionskrav angivet i udbudsmaterialet.
Det er et krav, at udførelse af opgaven skal ske i uge 34-37 2022 og med aflevering den 16. september 2022.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)42100000 Machinery for the production and use of mechanical power
42140000 Gears, gearing and driving elements
42400000 Lifting and handling equipment and parts
42410000 Lifting and handling equipment
45111300 Dismantling works
48931000 Training software package
71356400 Technical planning services
II.2.4)Description of the procurement:
Dette udbud omfatter levering og montering af nyt scenehejs.
Leverandøren varetager projektering og dokumentation af sekundært stål, således at de nye hejs kan monteres på eksisterende stål konstruktioner, eventuelle udvekslinger for montering af Wireblokke