Services - 34042-2022
Finland-Vantaa: Architectural, construction, engineering and inspection services
2022/S 015-034042
Contract notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Syötteen luontokeskuksen näyttelyn suunnittelu ja rakentaminen
Reference number: MH 8795/2021
II.1.2)Main CPV code
71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services - FG02
II.1.4)Short description:
Metsähallituksen Luontopalvelut pyytää tarjousta Syötteen luontokeskuksen näyttelyn näyttelyarkkitehtuurisuunnittelusta, rakennuttamisesta ja toteutuksesta sekä toteutuksen valvonnasta. Tilattavan työn kokonaisuus on kuvattuna tässä tarjouspyynnössä ja liitteenä olevassa aineistossa.
Kilpailutus toteutetaan käänteisenä kilpailutuksena. Käänteisessä kilpailutuksessa hankinnan enimmäishinta on määritelty etukäteen eli hinnoilla ei kilpailla. Tarjoajat siis kilpailevat yksinomaan laatutekijöillä. Koska hankintayksikkö päättää maksettavan kokonaishinnan, perustuu tarjousten vertailu sataprosenttisesti laatuun.
Laatuvertailu suoritetaan arvioimalla ja pisteyttämällä tarjoajan tarjouksessaan esittelemät suunnitelmat sekä tarjoajan työhön nimetyn työryhmän vähimmäisvaatimukset ylittävästä näyttely- sisustus- sekä rakennuttamistyökokemuksesta.
Tarjoajilla on mahdollisuus tutustua luontokeskuksen tiloihin 26.1.2022 klo 12–14. Yhteyshenkilönä toimii Juho Niemelä. Ennakkoilmoittautuminen sähköpostitse: juho.niemela@metsa.fi
Tutustumistilaisuuteen osallistuminen on vapaaehtoista mutta suotavaa. Tutustumistilaisuudessa käydyistä asiosta tehdään muistio, joka liitetään tarjouspyyntöaineistoon tilaisuuden jälkeen.
Tarjouspyyntöä koskevat kysymykset esitettävä 10.2.2022 klo 16 mennessä.
Tarjousaika päättyy 22.2.2022 klo 16:00.
Työn voi aloittaa kun hankintasopimus on allekirjoitettu (tavoite 15.3.2022) ja töiden tulee olla täysin valmiina ja luovutettuna tilaajalle 16.12.2022.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 325 000.00 EUR
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
79932000 Interior design services - FG02
II.2.4)Description of the procurement:
Hankinnan kohde on Syötteen luontokeskuksen näyttelyn suunnittelu ja rakentaminen. Hankintaan kuuluu kaikki tarvittavat suunnitelmat, rakentaminen, materiaalit sekä työnjohto ja -valvonta.
Näyttelyarkkitehti toimii näyttelyhankkeen pääsuunnittelijana:
- Tehtävään sisältyy pääsuunnittelijan tehtävät.
- Pääsuunnittelija vastaa lisäksi myös muista tarvittavien suunnitelmien hankinnasta, ohjauksesta sekä toteutuksesta, kuten esim. arkkitehti-, rakenne-, LVIA- sekä sähkösuunnitelmista siltä osin kuin näyttelyn suunnittelussa ja toteutuksessa on tarvetta näille suunnitelmille.
Toimeksiantoon kuuluu myös kaikkien tarvittavien rakennus- ja muiden materiaalien sekä koneiden ja laitteiden (myös av:n) hankinta.
Rakennustöiden osalta tarjoaja toimii pääurakoitsijana ja lainsäädännön tarkoittamana päätoteuttajana.
Aliurakoitsijoiden suhteen menetellään YSE 1998 7§:n kohta 3:n mukaisesti. Urakoitsija vastaa aliurakoitsijan toiminnasta ja työstä kuten omastaan. Rakennustöiden osalta noudatetaan Rakennusurakan yleisiä sopimusehtoja YSE 1998 ellei tarjouksen selonottoneuvottelussa muuta sovita.
Tilaaja vastaa sisällöntuotannosta sekä kuvien hankinnasta. Kuvia hankitaan tilaajan toimesta näyttelyn ja muun sisustuksen tarpeisiin eri kuvatoimittajilta noin 100 kpl.
Näyttely tulee suunnitella sisäilmaston, rakennustöiden ja pintamateriaalien osalta Sisäil-mayhdistyksen, SAFA:n, RAKLI:n ja SKOL:n tekemän luokituksen mukaisesti. Sisäilmaston suunnittelu pääosin luokka S2 Rakennustöiden puhtausluokka P I. Pintamateriaalien osalta luokka Ml.
Tilaajan edellyttämät muutostyöt tiivistettynä
Näyttelytila¨
• Luontokeskuksen näyttelyn uudistus tilaajan laatiman runkosuunnitelman pohjalta.
• Videoiden katselutilan suunnittelu näyttelyyn.
• Lasten toiminnallisten elementtien suunnittelu näyttelyyn.
• ”Pesämaisen” tilan luominen näyttelyyn.
• Näyttelytilan lattian kunnostaminen tai uudistaminen.
• Näyttelyn valaistuksen uusiminen.
Aula
• Kevyt väliseinäratkaisu aulan ja myymälätilan väliin.
• Asiakasneuvontatiskin siirto vessakuution seinälle.
• Kahden suuren kartan paikan ja tuotekorttitelineiden suunnittelu aulaan.
• Opastejärjestelmän suunnittelu aulatiloihin.
• Retkeilyn tuominen aulan ilmeeseen
• Aulan valaistuksen uusiminen
Auditorio
• Auditoriotilan monikäyttöisyyden lisääminen.
• Kalusteiden päivitys ja tunnelman muuttaminen kodikkaammaksi.
• Kulun aukaiseminen näyttelystä auditorioon.
• Vaihtuvien näyttelyiden tilan luominen auditorioon.
• Viihtyisä lukunurkkaus auditorioon.
• Auditorion valaistuksen uusiminen.
Kahvio & myymälä
• Kahvilan kalusteiden uusiminen.
• Kahvilan viihtyisyyden lisääminen sisustuselementeillä.
• Retkeilyn ja / tai luonnon näkyminen kahvilassa.
• Kahvilan valaistuksen uusiminen.
Hankinnan enimmäishinta on 325 000€ (Alv 0%). Kustannusarvioltaan tätä ylittäviä tarjouksia ei hyväksytä. Hankintayksikkö varaa oikeuden keskeyttää hankinnan jos yksikään tarjouksista ei vastaa tavoitteita siten, että tarjoukset saavat alle 45 pistettä arvioitavista kohdista 4-9.
Tarjouskilpailuun osallistuneille maksetaan palkkio kun tarjous täyttää kaikki seuraavat kriteerit:
- Tarjoaja täyttää kelpoisuusvaatimukset.
- Tarjous täyttää tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteenä olevassa aineistoissa asetetut vaatimukset.
- Tarjousta ei hylätä tarjousvertailussa (esimerkiksi sen takia, että tarjouksen ei arvioida vastaavan lainkaan tavoitteita ja se saa 0 pistettä joistakin arvioitavista kohdista 4-9.)
Osallistumispalkkio on kokonaisuudessaan 10 000€ (Alv 0) joka jaetaan yhtä suuriin osuuksiin lopulliseen tarjousvertailuun päässeiden tarjoajien kesken. Tarjoaja voi saada vain yhden osuuden kokonaispalkkiosta vaikka jättäisi useamman tarjouksen.