Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Standard Eurobarometer surveys — PO/2017-11/A2.
Reference number: PO/2017-11/A2.
II.1.2)Main CPV code79320000 Public-opinion polling services
II.1.4)Short description:
The framework contract will allow contracting authorities to order standard or special EB surveys in the EU Member States and candidate countries, as well as ad hoc surveys in the EU Member States and other countries or territories.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 51 000 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
This contract covers EB standard or special surveys and ad hoc surveys to evaluate and analyse public opinion.
EB standard or special surveys consist primarily of in-depth studies on specific topics and analyse long-term trends in attitudes related directly or indirectly to European affairs. The contractor must have the ability to provide all the services described in the surveys in all the countries or territories involved through a network of polling institutes. Ad hoc services are other public analysis-related work as described in point 2.2.4 of the tender specifications. The contractor will be the coordination centre.
Temei juridic:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Sondaje Eurobarometru standard – PO/2017-11/A2.
Număr de referinţă: PO/2017-11/A2.
II.1.2)Cod CPV principal79320000 Servicii de sondaje de opinie
II.1.4)Descriere succintă:
Contractul-cadru va permite autorităților contractante să comande sondaje Eurobarometru standard sau speciale în statele membre ale UE și în țările candidate, precum și sondaje ad-hoc în statele membre ale UE și alte țări sau teritorii.
II.1.5)Valoarea totală estimatăValoare fără TVA: 51 000 000.00 EUR
II.1.6)Informații privind loturileContractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Acest contract acoperă sondaje Eurobarometru standard sau speciale și sondaje ad-hoc pentru a evalua și a analiza opinia publică.
Sondajele Eurobarometru standard sau speciale constau în principal în studii aprofundate privind subiecte specifice și analizează tendințele pe termen lung privind atitudinile legate direct sau indirect de afacerile europene. Contractantul trebuie să dețină capacitatea de a presta toate serviciile descrise în sondaje în toate țările sau teritoriile implicate printr-o rețea de institute de sondaje. Serviciile ad-hoc sunt alte activități aferente analizei publice, astfel cum este descris la punctul 2.2.4 din caietul de sarcini al licitației. Contractantul va fi centrul de coordonare.