Notice for changes or additional information
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΩΝ ΧΑΡΤΩΝ ΘΟΡΥΒΟΥ (ΣΧΘ) ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ
II.1.2)Main CPV code90742100 Noise control services
II.1.4)Short description:
Αντικείμενο της σύμβασης αποτελεί η κατάρτιση Στρατηγικών Χαρτών Θορύβου (ΣΧΘ) για τα πολεοδομικά συγκροτήματα (ΠΣ) Αθήνας, Θεσσαλονίκης, Πάτρας, Ιωαννίνων, Λάρισας, Βόλου και Ηρακλείου καθώς και η ανάπτυξη αντίστοιχων Σχεδίων Δράσης (ΣΔ), που αποσκοπούν στην αντιμετώπιση των προβλημάτων περιβαλλοντικού θορύβου στις εν λόγω περιοχές, ως μέρος της ενταγμένης στο ΕΣΠΑ πράξης «Εκπόνηση Στρατηγικών Χαρτών Θορύβου (ΣΧΘ) και Σχεδίων Δράσης (ΣΔ) σε Πολεοδομικά Συγκροτήματα της Χώρας, σε εφαρμογή της Οδηγίας 2002/49/ΕΚ, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει».
Το φυσικό αντικείμενο υποδιαιρείται στα κάτωθι τμήματα (Υποέργα 1-6) για τα ΠΣ:
1) ΑΘΗΝΑΣ (ΚΕΝΤΡΙΚΗ - ΒΟΡΕΙΑ - ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ),
2) ΑΘΗΝΑΣ (ΔΥΤΙΚΗ - ΝΟΤΙΑ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ),
3) ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ,
4) ΠΑΤΡΑΣ ΚΑΙ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ,
5) ΛΑΡΙΣΑΣ ΚΑΙ ΒΟΛΟΥ και
6) ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
Η πράξη περιλαμβάνει, επίσης, το υποέργο 7: «ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΧΘ ΚΑΙ ΣΔ» για τον ανάδοχο του οποίου θα υπάρξει αυτόματος αποκλεισμός από τη διεκδίκηση των Τμημάτων της παρούσας σύμβασης.