A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a 2027 Dömös, Kossuth L. u. 2 sz., 831/4 helyrajzi számú ingatlanon „Látogatóközpont épületegyüttest” kíván létrehozni, A Látogatóközpont attrakciójának egyik fő eleme a jellemzően zöldfelületként funkcionáló, több interaktív elemmel kialakítandó kert.
Kivitelezési terület: 21 252 m2.
A kert két fő egységre tagolódik:
Déli rész – épületek által tagolt, az épületrészek funkcióihoz kapcsolódó kertrész
A Látogatóközpont déli főbejárata előtt 50 férőhelyes (ebből 2 db mozgáskorlátozottak, 2 db pedig családok részére fenntartott) személygépkocsi és 2 db autóbusz számára látogatói parkoló, valamint 8 férőhelyes személyzeti parkoló épül. A főépület előtt burkolt fogadó-, és rendezvénytér található. Az épületek jellegéhez igazodva ez a tér urbánusabb jellegű, a várakozást, gyülekezést szolgálja, valamint kisebb rendezvényeknek ad otthont. A konferenciateremhez csatlakozó kis tér rövid idejű kint tartózkodásra szolgál, míg a főépületben található büféhez kapcsolódó cserjesávval határolt gyepes, fás területrész pihenőkert funkciót lát el.
Északi rész – jellemzően zöldfelületként funkcionáló kertrész
Ezt a kertrészt hossztengelyben egy szórt kavicsos sétaút vágja ketté.
A sétálóút nyugati oldalán helyezkedik el a sport-, és rendezvénykert. Ez a terület elsősorban nagy, gyepes felület, melyet dús növénytelepítés szegélyez és választ le a későbbiekben erdei iskolaként átalakítani kívánt egykori panzióépületétől és az ahhoz kapcsolódó 12 férőhelyes személyzeti parkolótól.
A sétaúttól keletre található a Látogatóközpont attrakciójának egyik fő eleme, a kert interaktív programokat kínáló része. Ez a kertrész tartalmazza a Duna tanösvényt, mely egy akadálymentes fa pallósoron (#500 m2) halad. Itt egy ivókút jelképezi a Duna forrását, továbbá a Duna felső folyását is szimbolizálva egy Kneipp ösvény is kialakításra kerül. A tanösvény mellett 3 egységes méretű, gerenda szerkezetű kültéri foglalkoztató pavilon kerül kialakításra. A tanösvény végénél a Duna-delta torkolatát szimbolizáló, fóliával szigetelt medrű tisztavizű tó (Duna-delta tó) kerül elhelyezésre. A tó felülete # 240 m2, vízmélysége változó: 0,30 – 1,50 m.
Az itt létesítendő vízfelülethez kötődő, illetve a környék madarainak megfigyelésére 2 darab megmászható detektívüveges madárles is elhelyezésre kerül.
A kert délkeleti sarkában kell kialakítani egy fa karámkerítéssel körbevett állatbemutatót (juh). A karámon belül akolt, kívül pedig szénatárolót kell elhelyezni, a részlettervek alapján, vörösfenyőből építve.
A kertet indirekt parkvilágító lámpatestek és alacsony fénypontmagasságú LED-es pollerlámpák világítják meg.
Ülőalkalmatosságként 6 db, fa deszkázattal borított támlás pad lesz az épületek közötti szabad tereken, míg a kertbe egyedi, bontott gerendából készült, támla és karfa nélküli padokat terveztünk, összesen 17 db-ot. A területen alkalmazott berendezési tárgyak tekintetében egyszerű, letisztult formavilágú termékek kerülnek előtérbe.
Az esővizet a csapadékvíz csatornákon keresztül a 60 m3-es ciszternába vezetjük, túlfolyója szikkasztóblokk rendszerben végződik. Hasonló szikkasztó blokkok kerültek elhelyezésre a gazdasági udvarban, valamint a fogadó épület déli előterében, melyek a parkoló felületéről elfolyó vizeket tisztítás után fogadják magukba.
Az öntözőrendszer vízmegtáplálása ciszternából történik. A ciszterna közvetlen környezetében az öntözőrendszer gépészeti- és elektromos berendezései számára gépészeti helység létesítése szükséges. Amennyiben a ciszternában a szükséges vízmennyiség nem áll rendelkezésre, a rendszer automatikusan tölti azt kútból (2 db kút), ill. hálózati vízről.
A részletes feladatokat és műszaki leírásokat a közbeszerzési dokumentumok tartalmazzák.