II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af forsikringsprogram
II.1.2)Hoved-CPV-kode66510000 Forsikringstjenester
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet omfatter CTR's forsikringsbehov for:
All Risk-, erhvervs/produktansvar-, arbejdsskade-, motorkøretøj-, entreprise-, ulykke-, rejse- og direktions/bestyrelsesansvarsforsikring.
Der indgåes særskilt aftale for hver forsikringstype.
”Udbuddet er omfattet af EU-direktiv 2014/25/EU (Forsyningsvirksomhedsdirektivet). Som udelukkelses- og udvælgelseskriterier anvendes de objektive regler og kriterier, der fremgår af udelukkelsesgrundene i artikel 57 i direktiv 2014/24/EU (Udbudsdirektivet) på de vilkår og betingelser, der er fastsat deri, jf. Forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 80.”
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 4 920 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
All Risk ( bygning / løsøre ) - Delaftale 1
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)66515000 Skades- eller tabsforsikring
66515100 Forsikring i forbindelse med brand
66515200 Tingskadeforsikring
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Forsikring af bygning/anlæg, løsøre, maskinkasko og meromkostninger
Erhvervs/produktansvar - Delaftale 2
Delkontraktnr.: 2
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)66516000 Ansvarsforsikringstjenester
66516100 Ansvarsforsikring for motorkøretøjer
66516400 Generelle ansvarsforsikringstjenester
66516500 Forsikringstjenester mod erhvervsansvar
Forsikring af erhvervs- & produktansvar
Arbejdsskade - Delaftale 3
Delkontraktnr.: 3
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)66512000 Ulykkes- og sygeforsikring
Forsikring af arbejdsskade
Motorkøretøj - Delaftale 4
Delkontraktnr.: 4
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)66514110 Motorkøretøjsforsikring
Forsikring af motorkøretøjer
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 5
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)66513000 Retshjælpforsikring og entrepriseforsikring
66513200 Entrepriseforsikring
Forsikring af årsentreprise
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 6
66512100 Ulykkesforsikring
Forsikring af kollektiv ulykke
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: 7
66515000 Skades- eller tabsforsikring
66516000 Ansvarsforsikringstjenester
Forsikring af bl.a sygdom/hjemtransport og ulykke i forbindelse med erhvervsrejser
Direktions/bestyrelsesansvar - Delaftale 8
Delkontraktnr.: 8
Forsikring af ansvar for direktion og bestyrelse