There is a bug affecting the way URLs are displayed in eForms notices. We are working on solving the problem. In the meanwhile, we suggest that you remove the comma (or any other special character) that appears at the end of the URL. We apologize for the inconvenience.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 4th of December 2023
Supplies - 4444-2022
Ελλάδα-Αθήνα: Τρόφιμα, ποτά, καπνός και συναφή προϊόντα
2022/S 003-004444
Προκήρυξη σύμβασης
Αγαθά
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
‘’ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΩΝ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ, ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ Α) «ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ & Β.Υ.Σ., ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ & ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ 2015-2016», ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV
15000000 Τρόφιμα, ποτά, καπνός και συναφή προϊόντα
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της Σύμβασης είναι η προμήθεια τροφίμων και ειδών βασικής υλικής συνδρομής στον Κεντρικό Τομέα Αθηνών. H εκτέλεση της προμήθειας θα λάβει χώρα εντός των γεωγραφικών ορίων της Αναθέτουσας Αρχής, με σκοπό την επιτόπου και απευθείας διανομή στους αδύναμους οικονομικά δημότες, που διαβιούν σε συνθήκες υλικής στέρησης και εντάσσονται στους ωφελούμενους του ΕΠ ΕΒΥΣ/ΤΕΒΑ, ειδών και αγαθών ανάλογων με τις ανάγκες τους.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξία
Αξία χωρίς ΦΠΑ: 4 204 494.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματα
Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV
03211300 Ρύζι
03222320 Μήλα, αχλάδια και κυδώνια
03222321 Μήλα
15111000 Βόειο κρέας
15113000 Χοιρινό κρέας
15241400 Κονσερβοποιημένος τόνος
15310000 Πατάτες και προϊόντα πατάτας
15331150 Επεξεργασμένα όσπρια
15331425 Τοματοπολτός
15411110 Ελαιόλαδο
15542300 Τυρί φέτα
15544000 Σκληρό τυρί
15612120 Κοινό αλεύρι αρτοποιίας
15850000 Προϊόντα ζυμαρικών
15851100 Μη μαγειρεμένα ζυμαρικά
15884000 Τροφές για μωρά
24311900 Χλώριο
33157100 Μάσκες ιατρικών αερίων
33711430 Ατομικά μαντιλάκια μίας χρήσης
33711520 Αφρόλουτρα σε μορφή ζελέ για το μπάνιο
33711610 Σαμπουάν
33711710 Οδοντόβουρτσες
33711720 Οδοντόπαστα
33711900 Σαπούνι
39830000 Προϊόντα καθαρισμού
39831200 Απορρυπαντικά
39832100 Απορρυπαντικό σε μορφή σκόνης για το πλύσιμο των πιάτων
15511700 Σκόνη γάλακτος
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Αναλυτικά, το αντικείμενο της υπό ανάθεση σύμβασης αφορά:
• στην ενιαία προμήθεια των ειδών των κατωτέρω παραγράφων Γ.1 και Γ.2, σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές της παρούσης
• την αποθήκευση των ειδών σε χώρο εντός των γεωγραφικών ορίων της Περιφέρειας Αττικής,
• τη συσκευασία των τυποποιημένων προϊόντων σε δεύτερες συσκευασίες (πακέτα ή τελάρα), στις οποίες θα συμπεριλαμβάνονται τα προϊόντα ανά κατηγορία ή ανά θερμοκρασία διατήρησης, σύμφωνα με τις προδιαγραφές των παραγράφων Β.4, Β.5, Β.6 και Β.7 του Κεφαλαίου Β της παρούσης
• τη μεταφορά των ‘’πακέτων’’ στα σημεία διανομής που θα υποδείξει η Αναθέτουσα Αρχή
• την υποβοήθηση της διανομής των προϊόντων προς τους ωφελούμενους του προγράμματος
• την επιστροφή, αποθήκευση και αναδιανομή των τυχόν αδιάθετων προϊόντων (πλην των ευπαθών νωπών, τα οποία θα προωθούνται αυθημερόν σε δομές που θα υποδείξει η Αναθέτουσα Αρχή)
• τη διανομή κατ’ οίκον σε ωφελούμενους που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες. Με τη συγκεκριμένη παροχή υπηρεσίας του όλου έργου, αντιμετωπίζονται τα ζητήματα προσβασιμότητας των μελών των νοικοκυριών που είτε χαρακτηρίζονται ως εμποδιζόμενα άτομα είτε ενσωματώνουν ιδιαίτερα κοινωνιολογικά χαρακτηριστικά.