We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 451762-2017
Denmark-Copenhagen: Internet and intranet software development services
2017/S 217-451762
Contract award notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Udvikling, hosting, support og vedligeholdelse af ny Video on Demand platform til Folketingets hjemmeside.
II.1.2)Main CPV code
72212220 Internet and intranet software development services
II.1.4)Short description:
Folketinget har siden 2009 haft en video on demand-løsning (VOD), som gør det muligt for brugere af Folketingets hjemmeside at se video fra Folketingets møder på ft.dk.
Brugerne kan se møder direkte (live) på ft.dk eller finde videooptagelser frem og se dem efterfølgende (on demand).
VOD-løsningen er baseret på Flash player-teknologi, som med den store udbredelse af mobile platforme ikke længere dækker brugernes behov, idet denne teknologi i reglen ikke fungerer i browsere på mobile enheder.
Folketinget vil derfor udskifte den nuværende Flash player-baserede videoplatform med en platform, der indeholder en videoplayer, der kan fungerer på såvel PC'er som mobile enheder.
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
72318000 Data transmission services
72317000 Data storage services
72250000 System and support services
48520000 Multimedia software package
II.2.4)Description of the procurement:
Kontrakten angår etablering af ny videoplatform med en player, der løbende kan vise video direkte fra Folketingets møder samt tidligere møder samt migrering af Folketingets videomateriale fra 2009 og fremefter. Dertil skal det nuværende arkiv af videooptagelser flyttes til den nye platform således, at tidligere møder også kan vises i den nye videoplayer.
Den nye videoplatform skal kunne fungere med Folketingets nuværende produktionssystem for TV uden andre ændringer end tilpasning af streams fra Folketingets encodere. Det er hensigten, at den nye videoplayer skal integreres på Folketingets nye hjemmeside, som er bygget op med et responsivt design således, at video kan præsenteres på både PC og mobile enheder. Den nye hjemmeside genbruger søgning og præsentation af videooptagelser fra det nuværende ft.dk.
Det er således kun selve videoplayeren, der skal udskiftes på ft.dk med, hvad det medfører af ændringer i integrationen med de øvrige dele af hjemmesiden, som f.eks. start af en visning fra et specifikt klokkeslæt eller deling af videoklip på social medier.
Folketingets eksisterende videomateriale skal migreres til den nye videoplatform med eksisterende navngivning og metadata, der gør det muligt at genfinde en video fra et givent møde.
Folketinget gemmer data om TV-produktioner og deres status i Folketingets TV-database. Folketinget kan stille disse data til rådighed via en webservice.
Kontrakten omfatter udvikling, hosting, support og vedligeholdelse af den nye videoplatform til Folketingets hjemmeside.