Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
Hankintamenettelyn tulokset
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
DigiFinland - IT-konsultointi 2021-2025 (DPS) - Sovellus- ja ohjelmistokehityspalvelut - Sähköisen asioinnin asiantuntijaosaamisen hankinta
Viitenumero: D/65/2021
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Sopimus on jaettu kahteen osaan:
A Tuoteomistaja
B UI/UX Designer
Osa-alue A Tuoteomistaja
Hankinnan tavoitteena on valita sähköisen perhekeskuksen ja sähköisen arkistoinnin kehittämiseen ja toteuttamiseen liittyvä asiantuntijapalvelu, joka koskee Tuoteomistajan tehtävää. Tuoteomistajan tehtävä on Sähköisessä perhekeskuksessa ketterän mallin mukainen tuotekehityksen ohjaus. Sähköisessä arkistoinnissa tuoteomistajan päätehtävä tulee olemaan modulaarisen arkkitehtuurin kehittäminen ja suunnittelu.
Osa-alue B UI/UX Designer
Hankinnan kohteena on sähköisen perhekeskuksen ratkaisun UI/UX Designer. UI/UX Designer vastaa sähköisen perhekeskuksen käyttöliittymäsuunnittelusta ja toimii yhteistyössä sähköisen perhekeskuksen teknisen toteutuksen kehitystiimin, alueiden sekä kansallisten toimijoiden kanssa. Hankintayksiköllä on tuoteomistajan johdolla vahva ohjausvastuu, ja toteutuksen tarkemman tason suunnittelua tehdään yhteistyössä.
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: kyllä
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Hankittavan asiantuntijapalvelun arvioitu alkamisajankohta on elokuu 2021. Tehtävä jatkuu vuoden 2021 loppuun asti sekä optiona vuoden 2022 ajan.
Hankintayksikkö päättää ja ilmoittaa option käyttöönotosta 31.10.2021 mennessä. Hankintayksikkö pidättää oikeuden hankkia tai olla hankkimatta option mukaisia palveluita tai hankkia ne kolmannelta. Hankintayksiköllä ei ole minimiostovelvoitetta.
Tuoteomistajan työmäärä vuonna 2021: sähköinen perhekeskus 90 henkilötyöpäivää ja sähköinen arkistointi 25 henkilötyöpäivää. Maksimihintahankinnalle vuoden 2021 osalta on 115 000 euroa.
Tuoteomistajan työmäärä vuonna 2022: sähköinen perhekeskus 160 henkilötyöpäivää ja sähköinen arkistointi 60 henkilötyöpäivää.Maksimihintahankinnalle vuoden 2022 osalta on 220 000 euroa.
UI/UX Designerin tehtävän arvioitu alkamisajankohta on elokuussa 2021. Tehtävä jatkuu vuoden 2021 loppuun asti sekä optiona vuoden 2022 ajan. Hankintayksikkö päättää ja ilmoittaa option käyttöönotosta 31.10.2021 mennessä. Hankintayksikkö pidättää oikeuden hankkia tai olla hankkimatta option mukaisia palveluita tai hankkia ne kolmannelta.
Vaiheen 1 työmääräarvio UI/UX Designerin osalta on 50 henkilötyöpäivää. Hankinnan arvo on vuoden 2021 osalta maksimissaan 50 000 euroa. Vaihe 2 on optio. Katso jäljempänä "Tietoa lisähankintamahdollisuuksista".