Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Insamling och hämtning av material för återvinning, farligt avfall samt grovt verksamhetsavfall
Reference number: kst 2020/460
II.1.2)Main CPV code90510000 Refuse disposal and treatment
II.1.4)Short description:
Upphandlingen avser ett ramavtal:
Insamling/hämtning av material för återvinning, grovt verksamhetsavfall, farligt avfall. Leverantören ska även agera ombud när det gäller registrering av det farliga avfallet till Naturvårdsverket
Uthyrning av kärl, leverantören ska under avtalstiden tillhandahålla kärlen där återvinningsmaterialet samlas in.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)90500000 Refuse and waste related services
90512000 Refuse transport services
90514000 Refuse recycling services
90520000 Radioactive-, toxic-, medical- and hazardous waste services
II.2.4)Description of the procurement:
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: kst 2020/460
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90512000 Avfallstransport, 90514000 Återvinning av avfall, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen