Módosítási igény olyan körülmények miatt, amelyet a kellő gondossággal eljáró ajánlatkérő nem láthatott előre (a 2014/23/EU irányelv 43. cikke (1) bekezdésének c) pontja, a 2014/24/EU irányelv 72. cikke (1) bekezdésének c) pontja, a 2014/25/EU irányelv 89. cikke (1) bekezdésének c) pontja)
A módosítás szükségességét indokló körülmények ismertetése, és e körülmények előre nem látható jellegének magyarázata:
A szerződés módosítás szükségessége olyan körülményekre vezethető vissza, melyek kellő gondossággal eljárva sem voltak előre láthatóak Felek számára.
2. A megrendelt 24 fm 108x4 méretű acél cső vonatkozásában a megkeresett beszállítók közül egyedül a Thyssenkrup Zrt. vállalta a specifikáció szerinti anyagminőségben, szükséges bizonylatokkal és megfelelő határidőben történő szállítást. A Thyssenkrupp Zrt. Vállalkozó alvállalkozójának (Bédus Kft.) küldött jelzései alapján a 2021. november 24. napján megrendelt, és eredetileg 2022. január elejére prognosztizált szállítást a COVID-19 világjárvány hatásaira hivatkozva előbb 2022. január 5. napján január végére, 2022. február 3. napján február végére, 2022. február 28. napján pedig március elejére ígérte. A szállításra végül 2022. március 9. napján került sor. Vállalkozó a késedelmes szállítás okán 2022. február 24. napján akadályt közölt Megrendelő felé.
Vállalkozó a szerződésmódosítás elkerülése érdekében alternatív beszerzési forrásokból igyekezett a megfelelő mennyiségű és minőségi acélcsövet beszerezni, azonban a szükséges mennyiségben, és a Thyssenkrupp Zrt. március eleji vállalásánál korábbi időpontban nem tudott 108x4 méretű acélcsövet beszerezni más beszállítóktól sem, melynek oka a COVID-19 világjárvány mellett a 2022. február 24. napján kitört orosz-ukrán háborúra is visszavezethető. A megrendelés késedelmes teljesítése összesen 23 napos akadályt jelentett, tekintettel arra, hogy Vállalkozó 2022. február 14. napját tekintette olyan határnapnak, amire eső szállítás esetében még tartható a szerződés teljesítési határideje, valamint a 2022. március 9. napjára eső tényleges szállítás tényére.