There is a bug affecting the way URLs are displayed in eForms notices. We are working on solving the problem. In the meanwhile, we suggest that you remove the comma (or any other special character) that appears at the end of the URL. We apologize for the inconvenience.
Services - 538644-2021
Denmark-Kokkedal: Architectural, construction, engineering and inspection services
2021/S 206-538644
Contract award notice
Results of the procurement procedure
Services
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Totalrådgivning til Generationernes Hus i Nivå Bymidte
II.1.2)Main CPV code
71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
II.1.4)Short description:
Opgaven omfatter totalrådgivning i forbindelse med realisering af Generationernes Hus i Nivå Bymidte. Generationernes hus omfatter følgende funktioner: Skole, Idrætshal, Bibliotek/kulturhus med SFOII, Landskab, Svømmehal, og evt. Plejecenter.
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
I opgaven indgår ydelser i alle faser fra Programmering til aflevering af hovedentreprise for delprojekterne Skole, Idrætshal, Bibliotek/kulturhus med SFOII samt tilhørende Landskab. Svømmehal forventes udbudt i totalentreprise på grundlag af Byggeprogram. Plejecenter forventes overdraget til anden bygherre på grundlag
af funktionsbeskrivelse for servicearealer, udarbejdet af Totalrådgiver. Det er muligt at Plejecentret udgår af projektet. Generationernes Hus skal markere sig som vartegn for en bæredygtig og arkitektonisk attraktiv Nivå bymidte. Et bærende princip er mest mulig sambrug af funktioner i bygninger og byrum. Centralt i opgaven er udviklingen af optimale fysiske rammer for moderne skoleudvikling samt kultur-/biblioteksfunktioner.