There is a bug affecting the way URLs are displayed in eForms notices. We are working on solving the problem. In the meanwhile, we suggest that you remove the comma (or any other special character) that appears at the end of the URL. We apologize for the inconvenience.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Supplies - 573271-2021
Submission deadline has been amended by:  672297-2021
Greece-Florina: Solar photovoltaic modules
2021/S 218-573271
Contract notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Προμήθεια και εγκατάσταση σταθμού φόρτισης δύο ηλεκτρικών αυτοκινήτων και φωτοβολταϊκού συστήματος στα πλαίσια του έργου με το ακρωνύμιο “Green Inter-e-Mobility”
Reference number: 141564
II.1.2)Main CPV code
09331200 Solar photovoltaic modules
II.1.4)Short description:
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια και η εγκατάσταση ενός σταθμού φόρτισης για δύο ηλεκτρικά αυτοκίνητα, καθώς και ενός φωτοβολταϊκού συστήματος. Αναλυτικές τεχνικές προδιαγραφές είναι διαθέσιμες στο Παράρτημα Ι.
Για τη φόρτιση των δύο ηλεκτρικών αυτοκινήτων που θα δοθούν στον Δήμο Φλώρινας, απαιτείται η κατασκευή κατάλληλου σταθμού φόρτισης, καθώς και η εγκατάσταση διασυνδεδεμένου Φωτοβολταϊκού (ΦΒ) συστήματος παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 44 354.84 EUR
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
31681500 Rechargers
51110000 Installation services of electrical equipment
II.2.4)Description of the procurement:
Η διασύνδεση του ΦΒ συστήματος θα γίνει σύμφωνα με τις οδηγίες της νέας νομοθεσίας περί εγκατάστασης μονάδων φωτοβολταϊκών συστημάτων από αυτοπαραγωγούς για την κάλυψη ιδίων αναγκών τους, με εφαρμογή ενεργειακού συμψηφισμού (net metering) (ΦΕΚ Β’ 759/05.03.2019 ΥΠΕΝ/ΔΑΠΕΕΚ/15084/382). Εφόσον η ζήτηση ενέργειας από τον σταθμό φόρτισης είναι μεγαλύτερη από την παραγωγή ενέργειας του ΦΒ συστήματος, όλη η παραγόμενη ενέργεια θα διοχετεύεται μέσω του Γενικού Πίνακα Χαμηλής Τάσης προς κατανάλωση. Εφόσον η ζήτηση ενέργειας είναι μικρότερη, το φωτοβολταϊκό σύστημα θα καλύπτει πλήρως τις ηλεκτρικές καταναλώσεις του σταθμού φόρτισης και το πλεόνασμα θα διοχετεύεται στο δημόσιο δίκτυο, αφού προηγουμένως έχει καταγραφεί. Στο τέλος κάθε έτους θα πραγματοποιείται συμψηφισμός μεταξύ της ηλεκτρικής ενέργειας που απορροφήθηκε από το Δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ και της ηλεκτρικής ενέργειας που παρήγαγαν τα ΦΒ πλαίσια και αποδόθηκε στο Δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ. Ο Δήμος Φλώρινας θα καλείται να καταβάλλει το οικονομικό αντίτιμο που προβλέπεται για την διαφορά της ενέργειας που απορρόφησε από το δίκτυο ΔΕΔΔΗΕ. Το ΦΒ σύστημα θα ακολουθεί τους συμβατικούς κανόνες σχεδίασης και κατασκευής. Θα αποτελείται από συστοιχίες ΦΒ πλαισίων (panels) συνδεδεμένες ηλεκτρικά εν σειρά ή/και εν παραλλήλω, βάσεις στήριξης ΦΒ πλαισίων, αντιστροφέα ισχύος (inverter), καλωδιώσεις συνεχούς (DC) και εναλλασσόμενου (AC) ρεύματος, ηλεκτρικούς πίνακες χαμηλής τάσης, μετρητή ηλεκτρικής ενέργειας και ραγοϋλικό ελέγχου και προστασίας του εξοπλισμού.
Ακόμα, στο σύστημα θα περιλαμβάνεται και ρυθμιστής φόρτισης των ηλεκτρικών αυτοκινήτων.