We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 585792-2021
Romania-Arad: Refuse and waste related services
2021/S 222-585792
Concession notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Delegarea prin concesiune a gestiunii activitatii de colectarea separata si transportul separat al deşeurilor municipale, inclusiv fracţii colectate separat, fara a aduce atingere fluxului de deşeuri de echipamente electrice si electronice, baterii si acumulatori, din judeţul Arad, proiect gestionat de ADI-SIGD Arad — LOT 1 - ZONA 2; LOT 2- ZONA 5
Reference number: 24975720_2021_PAAPD1174534
II.1.2)Main CPV code
90500000 Refuse and waste related services
II.1.4)Short description:
Contractul va include urmatoarele activitati din cadrul serviciului de salubrizare:
a) Colectarea separată și transportul separat al deșeurilor municipale (menajere și similare), fără a aduce atingere fluxului de deșeuri din echipamente electrice și electronice, baterii și acumulatori din județul Arad, LOT 1 - ZONA 2; LOT 2- ZONA 5
b) Colectarea deșeurilor din locuințe generate din activități de amenajare și reabilitare/reamenajare interioară și exterioară, la solicitarea generatorului de deșeu, pe bază de contracte de prestări-servicii încheiate direct cu utilizatorii serviciului;
c) Colectarea deșeurilor provenite din evenimente speciale, la solicitarea organizatorului evenimentului, pe bază de contract de prestări-servicii;
d) Colectarea deșeurilor voluminoase în campanii trimestriale sau la cererea utilizatorilor, contra cost, pe bază de contract de prestări-servicii;
e) Colectarea deșeurilor abandonate de pe domeniul public;
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor
Zile : 20 (inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor). Autoritatea contractantă va răspunde tuturor clarificărilor printr-un răspuns consolidat cu 15 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 122 435 445.12 RON
II.1.6)Information about lots
This concession is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for maximum number of lots: 2
Maximum number of lots that may be awarded to one tenderer: 2
II.2)Description
II.2.1)Title:
Lot 2 – Zona 5: orașul Lipova și comunele: Petriş, Săvârşin, Vărădia de Mureş, Birchiş, Bata, Ususău, Conop, Şiştarovăţ, Zăbrani, Ghioroc, Păuliş, Bârzava
Lot No: 2
II.2.2)Additional CPV code(s)
90511000 Refuse collection services
90511100 Urban solid-refuse collection services
90511200 Household-refuse collection services
90511300 Litter collection services
90512000 Refuse transport services
II.2.4)Description of the procurement:
LOT 2 - Zona 5
Valoarea totală a contractului de delegare a gestiunii serviciului de colectare si transport a deşeurilor din LOT 2 - Zona 5 este de 65.442.958,48 lei fara TVA, pentru o cantitate totală colectată de aprox. de 8.678,51tone anual de la populatie si 1.735,70 tone anual de la institutii publice si operatori economici, rezultand un tarif maximal compus de: 512 lei/to fără TVA pentru anul 2022, 532 lei/to fără TVA pentru anul 2023, 554 lei/to fără TVA pentru anul 2024, 575 lei/to fără TVA pentru anul 2025, 599 lei/to fără TVA pentru anul 2026, 623 lei/to fără TVA pentru anul 2027, 648 lei/to fără TVA pentru anul 2028 și 673 lei/to fără TVA pentru anul 2029
Tariful maximal compus include tariful perceput de operatorul Stației de transfer Bârzava care include contribuția pentru economia circulară și tariful de sortare, compostare, depozitare, după caz, în cuantum de:
- 304,83 lei/tonă fără TVA pentru fracția deșeuri reziduale;
- 232,10 lei/tonă fără TVA pentru fracția deșeuri biodegradabile;
- 288,34 lei/tonă fără TVA pentru fracția deșeuri reciclabile hârtie/carton;
- 304,55 lei/tonă fără TVA pentru fracția deșeuri reciclabile plastic/metal;
- 226,55 lei/tonă fără TVA pentru fracția deșeuri reciclabile sticlă.
Valoarea totală a contractului are în vedere și procentul de acoperire a costurilor nete de gestionare a deșeurilor de ambalaje din deșeurile reciclabile municipale de către organismele care implementează răspunderea extinsă a producătorului și care nu se includ în tariful maximal compus de: 512 lei/to fără TVA pentru anul 2022, 532 lei/to fără TVA pentru anul 2023, 554 lei/to fără TVA pentru anul 2024, 575 lei/to fără TVA pentru anul 2025, 599 lei/to fără TVA pentru anul 2026, 623 lei/to fără TVA pentru anul 2027, 648 lei/to fără TVA pentru anul 2028 și 673 lei/to fără TVA pentru anul 2029
Redevența pe care operatorul de colectare si transport al LOT 2 - Zona 5 o va plati Consiliului Judeţean Arad de 159.100,17 lei/an.
Formula după care se calculează tariful compus al serviciului de salubrizare este:
Tc = (0,5% x TSt) + (4,5% x TP/M) + (3% x TH/C) + (37% x TRez) + (30% x TBio),
unde:
Tc= tarif compus
TSt = tarif ofertat pentru colectare și transport deșeuri de sticlă (include tariful operatorului stației de transfer)
TP/M = tarif ofertat pentru colectare și transport deșeuri de plastic/metal (include tariful operatorului stației de transfer)
TH/C = tarif ofertat pentru colectare și transport deșeuri de hârtie/carton (include tariful operatorului stației de transfer)
TRez = tariful ofertat pentru colectare și transport deșeuri reziduale include tariful operatorului stației de transfer)
TBio = tariful ofertat pentru colectarea și transportul deșeurilor biodegradabile (include tariful operatorului stației de transfer)..
Tarifele mentionate nu includ TVA.
Tariful ofertat pentru activitatea de colectare și transport a deșeurilor reziduale nu poate fi mai mare decât tariful maximal compus de: 512 lei/to fără TVA, sub sancțiunea respingerii ofertei ca fiind neconforme.
Ofertele care vor conține tarife care, în urma calculării tarifului maximal compus, vor depăși acest tarif, vor fi respinse ca fiind neconforme.
Valoarea maxima a tarifului compus s-a stabilit in baza Contractului de Finantare, a Studiului de Fezabilitate si a Studiului de Oportunitate aprobate prin Hotarare de Consiliu, și cu luarea în considerare a prevederilor legale incidente introduse de OUG nr.74/2018 aprobată cu modificări prin Legea nr.31/2019 și a actualizării planului de evoluție al tarifelor maximale suportabile conform proiectului SMIDS Arad.
Costurile de gestionare pentru pentru deșeurile de ambalaje din deșeurile municipale se acoperă exclusiv de către organizațiile care implementează răspunderea extinsă a producătorului fără impunerea de costuri în sarcina utilizatorilor serviciului, această componentă de cost nu intră în calculul tarifului maximal compus al serviciului, urmând a fi acoperită în baza protocoalelor/contractelor de colaborare încheiate de către ADI-SIGD Arad cu OIREP-urile
Lot 1 – Zona 2: orașul Chişineu Criş, și comunele: Mişca, Şepreuş, Sintea Mare, Zerind, Pilu, Socodor, Grăniceri, Olari, Zărand, Şimand;
Lot No: 1
LOT 1 - Zona 2
Valoarea totală a contractului de delegare a gestiunii serviciului de colectare si transport a deşeurilor din LOT 1 - Zona 2 este de 56.992.486,64lei fara TVA, pentru o cantitate totală colectată de aprox. 7.557,88 tone de la populatie si 1.511,58 tone de la operatori economici si institutii publice, rezultand un tarif maximal compus de: 512 lei/to fără TVA pentru anul 2022, 532 lei/to fără TVA pentru anul 2023, 554 lei/to fără TVA pentru anul 2024, 575 lei/to fără TVA pentru anul 2025, 599 lei/to fără TVA pentru anul 2026, 623 lei/to fără TVA pentru anul 2027, 648 lei/to fără TVA pentru anul 2028 și 673 lei/to fără TVA pentru anul 2029.
Tariful maximal compus include tariful perceput de operatorul Stației de transfer Chișineu-Criș în cunatum care include contribuția pentru economia circulară și tariful de sortare, compostare, depozitare, după caz, în cuantum de :
Revedența pe care operatorul de colectare si transport al LOT 1 - Zona 2 o va plati Consiliului Judeţean Arad de 269.646,57 lei/an.