We are happy to announce that the new version of the TED portal is going live on 29.01.2024 (indicative date - to be confirmed!) Interested in discovering the new functionalities, improvements and impact on the users? We invite you to visit our article and find out more about the main new changes and functionalities.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registration is open for our 4th Workshop with TED reusers, on the 14th of December 2023
Services - 588447-2021
Romania-Pitești: Refuse and waste related services
2021/S 224-588447
Concession notice
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Contract de delegare prin concesiune a gestiunii activității de colectare separată și transport separat al deşeurilor municipale în Zona centrală Argeș
Reference number: 03
II.1.2)Main CPV code
90500000 Refuse and waste related services
II.1.4)Short description:
Contractul va include următoarele activități din cadrul serviciului de salubrizare:
a) colectarea separată şi transportul separat al deşeurilor municipale şi al deşeurilor similare provenind din activitităţi comerciale din industrie şi instituţii, inclusiv fracţii colectate separat;
b) colectarea şi transportul deşeurilor provenite din locuinţe, generate de activităţi de reamenajare şi reabilitare interioară şi/sau exterioară a acestora, pe bază de contract de prestări-servicii și transportul acestora la CMID Pitești.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 423 039 915.41 RON
II.1.6)Information about lots
This concession is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)
90510000 Refuse disposal and treatment
90511000 Refuse collection services
90511100 Urban solid-refuse collection services
90511200 Household-refuse collection services
90511300 Litter collection services
90512000 Refuse transport services
II.2.4)Description of the procurement:
Valoarea estimată totală a întregului contract este de aproximativ 423.039.915,41 lei fără TVA , pentru o cantitate totală colectată și transportată la CMID Pitești de aprox. 57.332,84 to/an de la populație, operatori economici și instituții publice, rezultând un tarif maximal compus de: 601 lei/to fără TVA pentru anul 2022, 625 lei/to fără TVA pentru anul 2023, 650 lei/to fără TVA pentru anul 2024, 675 lei/to fără TVA pentru anul 2025, 702 lei/to fără TVA pentru anul 2026, 731 lei/to fără TVA pentru anul 2027, 760lei/to fără TVA pentru anul 2028 și 790 lei/to fără TVA pentru anul 2029.
Valoarea totală a contractului are în vedere și procentul de acoperire a costurilor nete de gestionare a deșeurilor de ambalaje din deșeurile reciclabile municipale de către organismele care implementează răspunderea extinsă a producătorului și care nu se includ în tariful maximal compus de: 601 lei/to fără TVA pentru anul 2022, 625 lei/to fără TVA pentru anul 2023, 650 lei/to fără TVA pentru anul 2024, 675 lei/to fără TVA pentru anul 2025, 702 lei/to fără TVA pentru anul 2026, 731 lei/to fără TVA pentru anul 2027, 760lei/to fără TVA pentru anul 2028 și 790 lei/to fără TVA pentru anul 2029.
Valoarea redevenței pe care operatorul o va plăti ADI Servsal Argeș este de 1.224.997 lei/an pentru activitatea de colectare și transport, aceasta fiind stabilită ca sumă fixă.
Tarifele ofertate pentru activitățile de colectare și transport deșeuri vor avea în vedere și o taxă de administrare pentru acoperirea costurilor de funcționare în valoare de 75.000 euro pe an ( echivalentul în lei, calculată la cursul BNR de la data facturării) care se va achita lunar către A.D.I. Servsal în contul special precizat pe factură, de Autoritatea Contractantă.
Tariful ofertat pentru activitatea de colectare și transport a deșeurilor reziduale nu poate fi mai mare decât tariful maximal compus de: 601 lei/to fără TVA minus tariful de depozitare al operatorului CMID Pitești de: 83,06 lei/to fără TVA, la care se adaugă contribuția pentru economia circulară sub sancțiunea respingerii ofertei ca fiind neconforme.
Ofertele care vor conține tarife care, în urma calculării tarifului maximal compus, vor depăși acest tarif, vor fi respinse ca fiind neconforme.
Formula după care se calculează tariful compus al serviciului de salubrizare este:
Tc = (0,5% x TSt) + (4,5% x TP/M) + (3% x TH/C) + (37% x TRez) + (30% x TBio),
unde:
Tc= tarif compus
Th/c = tariful ofertat pentru colectare și transport deșeuri reciclabile de hârtie/carton
Tp/m = tariful ofertat pentru colectare și transport deșeuri reciclabile de plastic/metal
Ts =tariful ofertat pentru colectare și transport deșeuri reciclabile de sticlă
Tbio = tariful ofertat pentru colectare deșeuri biodegradabile care include tariful de compostare al operatorului CMID Pitești de: 41,53 lei/to fără TVA
Trez = tariful ofertat pentru colectare și transport deșeuri reziduale care include tariful de depozitare al operatorului CMID Pitești de: 83,06 lei/to fără TVA la care se adaugă contribuția pentru economia circulară)
Tarifele mentionate nu includ TVA.
Costurile de gestionare pentru pentru deșeurile de ambalaje din deșeurile municipale se acoperă exclusiv de către organizațiile care implementează răspunderea extinsă a producătorului fără impunerea de costuri în sarcina utilizatorilor serviciului, această componentă de cost nu intră în calculul tarifului maximal compus al serviciului, urmând a fi acoperită în baza protocoalelor/contractelor de colaborare încheiate de către ADI Servsal Argeș cu OIREP-urile.