This notice is for prior information only
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Indkøb af elektricitet til dækning af nettab og forbrug
II.1.2)Main CPV code09310000 Electricity
II.1.4)Short description:
Med denne meddelelse ønsker Cerius A/S at offentliggøre, at Cerius A/S opstarter indkøbet af elektricitet til dækning af nettab og forbrug på en række aftagesteder i Cerius A/S. Leveringsåret er 2022.
Volumen er estimeret til 205 GWh på nettab og 1,5 GWh på aftagesteder.
Bemærk at indkøbet er undtaget fra udbudspligt i medfør af forsyningsvirksomhedsdirektivets (direktiv 2014/25/EF af 26. februar 2014) artikel 23, da indkøbet vedrører levering af energi til en ordregiver omfattet af forsyningsvirksomhedsdirektivet artikel 9, stk. 1. Forsyningsvirksomhedsdirektivets regler finder derfor ikke anvendelse på indkøbet.
Cerius A/S indkøb af elektricitet baserer sig på et frivilligt udbud.
Bemærk at dette er et genudbud.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 170 000 000.00 DKK
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Cerius A/S gennemfører udbuddet af kontrakten på køb af elektricitet til dækning af nettab og forbrug på en række aftagesteder som et frivilligt udbud, og alle interesserede tilbudsgivere opfordres til at deltage.
Cerius A/S benytter en elektronisk udbudsportal kaldet Cloudia til gennemførelse af dette udbud. Alle relevante oplysninger og dokumenter er tilgængelige i Cloudia herunder minimumskrav til tilbudsgivere, beskrivelse af udbudproces og kontraktgrundlag. Tilbudsgiver skal også afgive deres tilbud i Cloudia.
Tilbudsgiver kan via nedenstående link til Cloudia foretage en selvregistrering for at få adgang til udbudsmaterialet.
Link: https://tarjouspalvelu.fi/radius/?id=374434