Za rješavanje o žalbama nadležna je Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave, Koturaška cesta 43/IV, 10 000 Zagreb, RH.
Žalba se izjavljuje Državnoj komisiji u pisanom obliku i ostavlja neposredno na dresu Koturaška cesta 43/IV, 10 000 Zagreb, putem ovlaštenog davatelja poštanskih usluga ili elektroničkim sredstvima komunikacije putem međusobno povezanih informacijskih sustava Državne komisije i EOJN RH.
Žalbeni postupak vodi se na hrvatskom jeziku i uz uporabu latiničnog pisma.
Istodobno s dostavljanjem žalbe Državnoj komisiji, žalitelj je sukladno čl. 405. st.3. ZJN 2016 obvezan primjerak žalbe dostaviti naručitelju u roku za žalbu.
Kad je žalba upućena putem ovlaštenog davatelja poštanskih usluga, dan predaje ovlaštenom davatelju poštanskih usluga smatra se danom predaje Državnoj komisiji, odnosno Naručitelju.
Pravodobnost žalbe utvrđuje Državna komisija, s time da će se žalba koja nije dostavljena Naručitelju u roku za žalbu, smatrat nepravodobnom.
Rok za izjavljivanje žalbe je 10 (deset) dana, i to od dana:
2. objave obavijesti o ispravku, u odnosu na sadržaj ispravka,
5. primitka odluke o odabiru ili poništenju, u odnosu na postupak pregleda, ocjene i odabira ponuda, ili razloge poništenja.
U slučaju izjavljivanja žalbe na Dokumentaciju o nabavi ili izmjenu Dokumentacije o nabavi, Naručitelj će, sukladno čl. 419. ZJN 2016, objaviti informaciju da je izjavljena žalba i da se zaustavlja postupak javne nabave.
Žalitelj koji propusti izjaviti žalbu u određenoj fazi postupka nema pravo na žalbu u kasnijoj fazi postupka za prethodnu fazu.