Contract notice – utilities
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Labratoriemateriel med tillhörande produkter och tjänster
Reference number: 21/28
II.1.2)Main CPV code51430000 Installation services of laboratory equipment
II.1.4)Short description:
Upphandlingen avser köp av Labratoriemateriel med tillhörande produkter och tjänster, specificerade för medlemmens behov. Upphandlingen är uppdelad i dessa produktområden:
• Kategori 1 - Glasvaror
• Kategori 2 - Förbrukning lab
• Kategori 3 - Personligt skydd lab
• Kategori 4 - Kemikalier av analyskvalitet & färdiga lösningar
• Kategori 5 - Utrustning
• Kategori 6 - Instrument och tillbehör
• Kategori 7 - Övrigt
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)18143000 Protective gear
24000000 Chemical products
35113400 Protective and safety clothing
38000000 Laboratory, optical and precision equipments (excl. glasses)
II.2.4)Description of the procurement: