Ajánlattevőnek, illetve az alkalmasság igazolásában részt vevő gazdasági szereplőnek a Kbt. 67. § (1) bekezdése és a 321/2015. (X. 30.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése alapján az egységes európai közbeszerzési dokumentum benyújtásával kell előzetesen igazolnia, hogy megfelel az Ajánlatkérő által meghatározott alkalmassági követelményeknek. A 321/2015. (X. 30.) Korm. rendelet 2. § (5) bekezdése alapján ajánlatkérő az alkalmassági követelmények előzetes igazolására elfogadja az érintett gazdasági szereplő egyszerű nyilatkozatát, tehát az egységes európai közbeszerzési dokumentumban nem kéri az alkalmassági követelmény tekintetében részletes információk megadását. Amennyiben ajánlattevő az előírt alkalmassági követelményeknek más szervezet vagy személy kapacitásaira támaszkodva kíván megfelelni, a Kbt. 67. § (3) bekezdése alapján az ajánlatban az egységes európai közbeszerzési dokumentumot a kapacitást rendelkezésre bocsátó szervezet részéről is be kell nyújtani a 321/2015. (X. 30.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelő módon, az igazolások benyújtásának előírásakor pedig e szervezetnek vagy személynek - kizárólag az alkalmassági követelmények tekintetében - az előírt igazolási módokkal azonos módon kell igazolnia az adott alkalmassági követelménynek történő megfelelést. Ajánlattevő, illetve az alkalmasság igazolásában részt vevő gazdasági szereplő az egységes európai közbeszerzési dokumentumot a 321/2015. (X. 30.) Korm. rendelet 5-7. § szakaszában foglaltaknak megfelelően kitöltve köteles benyújtani. Ajánlattevő, illetve az alkalmasság igazolásában részt vevő gazdasági szereplő az Ajánlatkérő Kbt. 69. § (4), (6), illetve (7) bekezdése szerinti felhívására köteles igazolni, hogy megfelel az Ajánlatkérő által meghatározott alkalmassági követelményeknek az alábbiak szerint:
M.1/A Kbt. 65. § (1) bekezdésének b) pontja és a 321/2015. (X. 30.) Korm. rendelet 21. § (2) bekezdésének a) pontja alapján a felhívás feladásának napját megelőző nyolc év legjelentősebb építési beruházásainak ismertetése a 321/2015. (X. 30.) rendelet 22. § (3) bekezdés alapján a szerződést kötő másik fél által adott igazolással.
Az igazolásban meg kell adni
- a szerződést kötő másik fél nevét és székhelyét;
- az építési beruházás tárgyát, valamint mennyiségét, az igazolást benyújtó gazdasági szereplő által megvalósított műszaki tartalom ismertetését olyan részletességgel, amelyből az alkalmassági követelménynek való megfelelés egyértelműen megállapítható;
- a teljesítés idejét (kezdő és befejező időpontját év/hónap/nap pontossággal);
- a teljesítés helyét;
- az igazolás kiállítójának igazolását arra vonatkozóan, hogy a teljesítés az előírásoknak és a szerződésnek megfelelően történt-e.
Ajánlatkérő a 321/2015 (X.30.) Korm. rendelet 21 § (2b) bekezdése alapján az ajánlati felhívás feladásának napjától visszafelé számított nyolc éven belül befejezett, de legfeljebb tizenhárom éven belül megkezdett építési beruházásokat veszi figyelembe.
Az igazolásnak tartalmaznia kell minden olyan adatot, mely az alkalmasság megítéléséhez a minimumkövetelményekben megfogalmazásra került.
Amennyiben az igazolást benyújtó gazdasági szereplő a szerződést közös ajánlattevőként teljesítette, úgy az igazolásból egyértelműen ki kell derülnie annak, hogy a szerződés mely részeit (elvégzett munkarész(ek) megjelölésével) teljesítette. Amennyiben a közös ajánlattevőként teljesített építési beruházásra vonatkozó referencia igazolás - a teljesítés oszthatatlansága miatt - nem állítható ki az egyes ajánlattevők által végzett munkák, illetve teljesített szolgáltatások elkülönítésével, úgy az ajánlatkérő a referencia igazolást bármelyik, a teljesítésben részt vett ajánlattevő részéről az ismertetett építési beruházás olyan arányában köteles elfogadni, amilyen arányban az igazolást benyújtó ajánlattevő az általa elvégzett teljesítés alapján az ellenszolgáltatásból részesült.
M.2/ A Kbt. 65. § (1) bekezdésének b) pontja és a 321/2015. (X. 30.) Korm. rendelet 21. § (2) bekezdésének b) pontja alapján a szerződés teljesítésébe bevonni kívánt szakemberek megnevezése, végzettségük és szakmai tapasztalatuk ismertetése ajánlattevő nyilatkozatával, a releváns végzettséget igazoló iskolai oklevél egyszerű másolatban történő benyújtásával, valamint a teljesítésbe bevonni kívánt szakember releváns szakmai tapasztalatát igazoló, saját kezűleg aláírt önéletrajzával és rendelkezésre állási nyilatkozatával.
Ajánlatkérő felhívja ajánlattevők figyelmét, hogy az időben párhuzamos gyakorlati/tapasztalati idők csak egyszer számítanak bele az adott szakember gyakorlati/tapasztalati idejébe.
Ajánlatkérő felhívja ajánlattevők figyelmét, hogy az eljárásban olyan értékelési szempontot alkalmaz, ahol az ajánlatban foglalt megajánlás ellenőrzése feltételezi valamely alkalmassági követelménynek történő megfelelés egyidejű ellenőrzését, így az M.2. pont szerinti alkalmassági követelmények (M.2.1., M.2.2., M.2.3.) tekintetében a Kbt. 69. § (7) bekezdése alapján már az ajánlatok (2) bekezdés szerinti bírálata keretében felhívja az ajánlattevőket az érintett alkalmassági követelményhez kapcsolódó igazolások benyújtására, tehát azokat ajánlattevőnek már az ajánlat részeként be kell nyújtania!
A Kbt. 65. § (6) bekezdésében foglaltak szerint az M.1-M.2 pontokban meghatározott követelményeknek a közös ajánlattevők együttesen is megfelelhetnek.
Az előírt alkalmassági követelménynek az ajánlattevők bármely más szervezet vagy személy kapacitására támaszkodva is megfelelhetnek, a közöttük fennálló kapcsolat jogi jellegétől függetlenül a Kbt. 65. § (7) bekezdése alapján.
A Kbt. 65. § (11) bekezdése szerinti korlátozások érvényesek a jogutódlás esetére.
Ajánlatkérő felhívja az Ajánlattevők figyelmét, hogy a Kbt. 69. § (11a) bekezdése alapján nem kérhető a gazdasági szereplőtől olyan igazolás benyújtása, amelyet ugyanazon ajánlatkérő részére a gazdasági szereplő korábbi közbeszerzési vagy koncessziós beszerzési eljárásban az EKR-ben elektronikus úton már benyújtott. Ebben az esetben az ajánlatkérő a Kbt. 69. § (4), (6), illetve (7) bekezdés szerinti felhívására a gazdasági szereplő nyilatkozik arról, hogy mely korábbi eljárásban benyújtott igazolást kéri figyelembe venni a bírálat során. Az ajánlatkérő attól függetlenül vizsgálja meg, hogy a korábban benyújtott igazolás megfelel-e az adott közbeszerzési eljárásban benyújtandó igazolásra irányadó tartalmi követelményeknek, hogy a korábbi igazolás adott esetben megjelöli, hogy azt mely közbeszerzési eljárásban való felhasználás céljára állították ki.
M.1. Alkalmatlan ajánlattevő a szerződés teljesítésére, amennyiben nem rendelkezik a felhívás feladásától visszafelé számított nyolc évben (kilencvenhat hónapban) befejezett, műszaki átadás-átvétellel lezárt, de legfeljebb a felhívás feladásának napjától visszafelé számított tizenhárom évben (százötvenhat hónapban) megkezdett, a szerződésnek és az előírásoknak megfelelően teljesített legalább egy darab gyorsforgalmi úti csomópont teljes körű kivitelezésére vonatkozó referenciával, amely magában foglalta körforgalom építését is.
Az M.1. pont szerinti alkalmassági követelménynek való megfelelés egy szerződésből/teljesítésből igazolható.
Ajánlatkérő gyorsforgalmi út alatt az útügyi igazgatásról szóló 26/2021. (VI. 28.) ITM rendelet 8. § (1) bekezdés a) pontja szerinti fogalmat érti.
Ajánlatkérő csomópont alatt két vagy több út találkozási helyét érti, ahol a különböző irányú forgalmi áramlatok mindegyike - vagy egy része - között kapcsolat van.
Ajánlatkérő közút építése alatt a műszaki előírások szerint meghatározott műszaki jellemzőkkel út kialakítását, átépítését, felújítását vagy korszerűsítését érti.
Nem Magyarország területén teljesített referencia esetében az adott követelmény szerinti, 26/2021. (VI. 28.) ITM rendelet által előírt tartalomnak történő megfelelést kell ajánlattevőnek igazolnia.
M.2. Alkalmatlan ajánlattevő a szerződés teljesítésére, amennyiben nem rendelkezik a teljesítésbe bevonandó alábbi szakemberek mindegyikével:
M.2.1. legalább egy fő projektvezető szakemberrel, aki rendelkezik
a) az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet) szerinti MV-KÉ kategóriájú (vagy azzal egyenértékű) felelős műszaki vezetői jogosultság megszerzéséhez szükséges, a Korm. rendelet 1. melléklet VI. szakma 3. rész D pontjában megjelölt (vagy azzal egyenértékű) képesítéssel, illetve szakképzettséggel, és
b) a képesítés/szakképzettség megszerzését követően legalább 36 hónap országos közútépítési projektek kivitelezése során szerzett projektvezetői és/vagy projektvezető helyettesi szakmai gyakorlattal;
M.2.2. legalább egy fő útépítési szakemberrel, aki rendelkezik
a) a 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet szerinti MV-KÉ kategóriájú (vagy azzal egyenértékű) felelős műszaki vezetői jogosultság megszerzéséhez szükséges, a Korm. rendelet 1. melléklet VI. szakma 3. rész D pontjában megjelölt (vagy azzal egyenértékű) képesítéssel, illetve szakképzettséggel, és
b) a képesítés/szakképzettség megszerzését követően legalább 36 hónap országos közútépítési projektek kivitelezése során szerzett építésvezetői és/vagy főépítésvezetői és/vagy felelős műszaki vezetői szakmai gyakorlattal;
M.2.3. legalább egy fő hídépítési szakemberrel, aki rendelkezik
a) a 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet szerinti MV-KÉ kategóriájú (vagy azzal egyenértékű) felelős műszaki vezetői jogosultság megszerzéséhez szükséges, a Korm. rendelet 1. melléklet VI. szakma 3. rész D pontjában megjelölt (vagy azzal egyenértékű) képesítéssel, illetve szakképzettséggel, és
b) a képesítés/szakképzettség megszerzését követően legalább 36 hónap országos közútépítési projektekhez kapcsolódó hídépítések kivitelezése során szerzett építésvezetői és/vagy főépítésvezetői és/vagy felelős műszaki vezetői szakmai gyakorlattal.
Egy szakember a fenti M.2. alkalmassági követelmények közül csak egy tekintetében mutatható be, tehát a szakemberek között az átfedés nem megengedett.
„Projektvezető” alatt olyan szakembert kell érteni, aki az adott kivitelezési projektet szakmailag irányítja, koordinálja a Vállalkozó, a szakági építésvezetők vagy műszaki vezetők munkáját, kapcsolatot tartja a Megrendelővel, konzorciumi tagként történő teljesítés esetén a konzorciumvezetővel.
„Építésvezető” alatt Ajánlatkérő azt a szakembert érti, aki a kivitelezési tevékenységet a munkaterületen irányítja.
„Főépítésvezető” alatt olyan szakembert kell érteni, aki több, különböző szakterületű építésvezető munkáját fogja össze, irányítja, koordinálja.
„Felelős műszaki vezető” alatt olyan szakembert kell érteni, aki az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 15.) Kr. 13. § szerinti feladatokat látja el a kivitelezés során.
„Projektvezető-helyettes” alatt Ajánlatkérő azt a szakembert érti, aki egy adott építési beruházáson a projektvezető feladatait helyettesi körben ellátta, illetve a projektvezető mellett részt vett a projekt megvalósításában.
Ajánlatkérő országos közút alatt az útügyi igazgatásról szóló 26/2021. (VI. 28.) ITM rendelet 2. § (1)-(2) bekezdései szerinti fogalmat érti.
Ajánlatkérő közút építése alatt a műszaki előírások szerint meghatározott műszaki jellemzőkkel út kialakítását, átépítését, felújítását vagy korszerűsítését érti.
Az M.2. pont szerinti alkalmassági követelmények tekintetében bemutatott szakemberek szakképzettsége tekintetében az egyenértékűséget ajánlattevőnek ajánlatában igazolnia kell.
Az M.2. pont szerinti alkalmassági követelmények tekintetében bemutatott szakembereknek legkésőbb a szerződéskötés időpontjára rendelkezniük kell az adott alkalmassági követelményben meghatározott kategóriájú, a 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet szerinti bejegyzett/nyilvántartásba vett jogosultsággal, melyre vonatkozóan ajánlattevő ajánlatában nyilatkozni köteles a közbeszerzési dokumentumokban foglaltak szerint. A nyilvántartásba vétel elmaradása az ajánlattevő szerződéskötéstől való visszalépésének minősül a Kbt. 131. § (4) bekezdése alapján, amely esetben ajánlatkérő - adott esetben - a következő legkedvezőbb ajánlatot benyújtó ajánlattevővel köti meg a szerződést.
Ajánlatkérő felhívja ajánlattevők figyelmét, hogy a tárgyi közbeszerzési eljárás eredményeként megkötendő szerződések teljesítése során az M.2.1 vagy M.2.2 és M.2.3 pontokban bemutatott szakembereknek kell ellátniuk az alkalmassági követelményben megjelölt kategória szerinti felelős műszaki vezetői feladatokat.