Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝΑΔΟΧΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΕΡΓΟ 3 ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΜΕ ΜIS 5131166
II.1.2)Main CPV code90712000 Environmental planning
II.1.4)Short description:
«Mελέτη σκοπιμότητας δημιουργίας δικτύου μονάδων ενεργειακής αξιοποίησης ΑΣΑ»
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 350 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.4)Description of the procurement:
Το νέο Εθνικό Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων (ΕΣΔΑ) της χώρας μας, που κυρώθηκε με την Πράξη Υπουργικού Συμβουλίου (ΠΥΣ) 39/31.08.2020 (ΦΕΚ 185Α’/2020), σε πλήρη εναρμόνιση με την ενωσιακή νομοθεσία υιοθέτησε τους στόχους αυτούς προσαρμοσμένους στις προτεραιότητες της ελληνικής πολιτείας. Με βάση τα παραπάνω, το νέο ΕΣΔΑ είναι απόλυτα προσαρμοσμένο στο σύνολο των στόχων της ΕΕ, και μάλιστα θεσπίζει εμπροσθοβαρώς για το έτος 2030 έναντι του 2035 που προβλέπει το ενωσιακό δίκαιο τον στόχο 10% κ.β. για το μέγιστο ποσοστό των ΑΣΑ που θα καταλήγουν σε ΥΤ. Όπως αποδεικνύεται και υποδεικνύεται από το νέο ΕΣΔΑ, απολύτως απαραίτητο συστατικό για την επίτευξη του στόχου αυτού αλλά και για την κατά τα λοιπά εναρμόνιση της χώρας μας με τους στόχους και τις κατευθύνσεις της ΕΕ είναι και η ενεργειακή αξιοποίηση των ΑΣΑ τόσο υπό τη μορφή της αξιοποίησης των δευτερογενών καυσίμων (SRF/RDF) σε ενεργοβόρες βιομηχανίες, όπως οι τσιμεντοβιομηχανίες, όσο και με τη θερμική επεξεργασία των υπολειμμάτων των ΑΣΑ ή/και των δευτερογενών καυσίμων σε μονάδες θερμικής επεξεργασίας. Περαιτέρω, η εν λόγω πρόβλεψη του νέου ΕΣΔΑ και γενικότερα η ενεργειακή αξιοποίηση των αποβλήτων έχει άμεση συνάφεια με το εθνικό Σχέδιο Δράσης για την Ενέργεια και το Κλίμα.
Ως απόρροια των παραπάνω, στο νέο ΕΣΔΑ προβλέπεται η δημιουργία 3-4 (ενδεικτικός αριθμός) μονάδων θερμικής επεξεργασίας σύμμεικτων υπολειμματικών ΑΣΑ ή/και δευτερογενών καυσίμων (μονάδες Waste-to-Energy / WtE) με παρατιθέμενη στο ΕΣΔΑ ενδεικτική γεωγραφική κατανομή περιοχών εξυπηρέτησης. Αρμόδιος φορέας για όλες τις περαιτέρω ενέργειες για την υλοποίηση των μονάδων ενεργειακής αξιοποίησης με θερμική επεξεργασία είναι το ΥΠΕΝ.